Nie tylko pracujący na umowie o prace mają zagwarantowane minimalne wynagrodzenie. Ile wyniesienie w 2022 r. najniższa możliwa stawka godzinowa dla samozatrudnionych i osób na umowie zlecenie?

Minimalna stawka godzinowa 2022

Na wstępie warto wyjaśnić, że przepisy przewidują minimalną kwotę zarobków nie tylko dla osób na etacie.

Od 2017 r. obowiązuje bowiem stawka godzinowa. Jest to minimalna kwota, która przysługuje za wykonanie umówionej pracy. Kto może na nią liczyć?

Dotyczy ona osób pracujących na umowie zlecenie oraz umów o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia (prowadzących działalność gospodarczą, które nie zatrudniają innych osób). Nie obejmuje ona zatem wykonujących pracę na podstawie innych umów, np. o dzieło.

Stawka godzinowa, podobnie jak ma to miejsce w przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę, rośnie z roku na rok i jest określana stosownym rozporządzeniem. W tym roku wnosi ona 19,70 zł brutto w przeliczeniu na godzinę pracy.

W ubiegłym roku stawka godzinowa wynosiła 18,30 zł brutto.
Jest to minimalna stawka godzinowa, a nie miesięczna (jak przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę). To ile zarobimy w danym miesięcy będzie zatem zależne od liczby przepracowanych godzin.