statystyki

Zwolnienie z podwójnej składki zdrowotnej tylko dla wybranych przedsiębiorców

autor: Michał Kuc31.10.2014, 08:35; Aktualizacja: 31.10.2014, 08:41
Zdrowie

Cześć przedsiębiorców musi płacić dwie składki zdrowotne.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Gospodarki chce ulżyć przedsiębiorcom, którzy płacą podwójne składki zdrowotne. Na przygotowanej nowelizacji skorzystają tylko osoby prowadzące działalność w formie spółki cywilnej.

Projekt zmiany ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 ze zm.) znajduje się na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Wpisano w nim, że przedsiębiorca, który uzyskuje przychody wyłącznie ze spółki cywilnej, zapłaci jedną składkę do NFZ. Przy czym chodzi tylko o osoby, które po zarejestrowaniu działalności gospodarczej utworzyły spółkę cywilną.

Tego typu przedsiębiorcy w efekcie muszą płacić dwie składki zdrowotne – od działalności gospodarczej wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i z tytułu spółki cywilnej. Taki obowiązek wynika z ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2004 r. nr 210, poz. 2135 ze zm.). Przy czym ubezpieczony ma prawo odliczyć składkę od podatku, a to oznacza, że obciążenie wynosi 1,25 proc. podstawy wymiaru.

37 tyle tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego przewidują polskie przepisy


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane