statystyki

Zwolnienie z podwójnej składki zdrowotnej tylko dla wybranych przedsiębiorców

autor: Michał Kuc31.10.2014, 08:35; Aktualizacja: 31.10.2014, 08:41
Zdrowie

Cześć przedsiębiorców musi płacić dwie składki zdrowotne.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Gospodarki chce ulżyć przedsiębiorcom, którzy płacą podwójne składki zdrowotne. Na przygotowanej nowelizacji skorzystają tylko osoby prowadzące działalność w formie spółki cywilnej.

Projekt zmiany ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 ze zm.) znajduje się na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Wpisano w nim, że przedsiębiorca, który uzyskuje przychody wyłącznie ze spółki cywilnej, zapłaci jedną składkę do NFZ. Przy czym chodzi tylko o osoby, które po zarejestrowaniu działalności gospodarczej utworzyły spółkę cywilną.

Tego typu przedsiębiorcy w efekcie muszą płacić dwie składki zdrowotne – od działalności gospodarczej wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i z tytułu spółki cywilnej. Taki obowiązek wynika z ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2004 r. nr 210, poz. 2135 ze zm.). Przy czym ubezpieczony ma prawo odliczyć składkę od podatku, a to oznacza, że obciążenie wynosi 1,25 proc. podstawy wymiaru.

37 tyle tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego przewidują polskie przepisy


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane