Powstanie portal dla pracodawców ułatwiający załatwianie spraw związanych z zatrudnieniem pracowników – regulacja trafiła właśnie do konsultacji społecznych.

Mowa o projekcie ustawy o niektórych umowach zawieranych elektronicznie, który został właśnie skierowany do konsultacji. Ustanawia on system służący do elektronicznej obsługi umów zawieranych z pracownikami. Skorzystać z niego będą mogli mikroprzedsiębiorcy, rolnicy czy osoby fizyczne podejmujące współpracę na postawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, tzw. umów uaktywniających czy umów o pomocy przy zbiorach.
Autorzy projektu planują utworzenie modułu na platformie praca.gov.pl, który ma realnie zacząć działać w ciągu dwóch lat od wejścia w życie regulacji. Do obsługi systemu konieczny będzie profil zaufany.
– Projektowana ustawa przyczyni się do znacznego zmniejszenia obciążeń dla mikroprzedsiębiorców, rolników oraz osób fizycznych związanych z obowiązkami administracyjnymi przy powierzaniu pracy. Uwolni tym samym zasoby tych podmiotów, które będą mogły być przeznaczone – w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz rolników – na prowadzenie zasadniczej działalności, a w przypadku osób fizycznych przyczyni się do zaoszczędzenia zasobów finansowych oraz czasu – podkreślają autorzy projektu. Z drugiej strony ustawa ma pomóc w likwidacji szarej strefy.
Ustawa przewiduje możliwość zawarcia, zmiany lub rozwiązania umowy poprzez specjalną platformę. Ponadto portal będzie umożliwiał obsługę kadrową, czyli obliczał wymiar przysługującego urlopu, prowadził dokumentację pracowniczą czy wydawał świadectwo pracy. System będzie zintegrowany z systemem KRUS (w zakresie możliwości zgłaszania, wyrejestrowania rolnika oraz rozliczenia jego składki na ubezpieczenia społeczne) oraz zapewniał autoryzowany dostęp do systemu teleinformatycznego ZUS (w celu przekazania potrzebnych dokumentów). Zgodnie z zapowiedziami autorów projektu za pośrednictwem platformy możliwe będzie również obliczanie należności podatkowych – niezależnie od rodzaju zatrudnienia.
Zawarcie umowy poprzez system będzie wymagało uzyskania zgody od pracownika. Co istotne, umowa będzie mogła być zawarta wyłącznie w formie dostępnego w portalu wzoru. W przypadku modyfikacji jej treści konieczne będzie jej podpisanie w tradycyjnej formie. Jeśli umowa zostanie zawarta za pośrednictwem systemu, również wszelkie zmiany do niej będą musiały być dokonywane przez pracodawcę w ten sam sposób. Pracownik nie będzie do tego zobowiązany, choć ustawa daje mu taką możliwość. O zmianie danych bądź złożonym wniosku system ma informować strony mailowo lub przez SMS.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy skierowany do konsultacji społecznych