Powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zakłada nowelizacja ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw, którą podczas zeszłotygodniowych głosowań przyjęli posłowie.

• Nowa służba już niedługo
Powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zakłada nowelizacja ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw, którą podczas zeszłotygodniowych głosowań przyjęli posłowie. Pracujący w nim specjaliści mają rozpoznawać, ścigać, ale też zapobiegać cyberprzestępstwom. Ustawa ma też usprawnić i dostosować do realiów cyfrowych postępowania kwalifikacyjne dla osób ubiegających się o przyjęcie do CBZC. W tej kwestii Sejm przegłosował poprawkę, zgodnie z którą predyspozycje do pracy w biurze będą badane także za pomocą testu psychologicznego. Ustawa została teraz skierowana do Senatu.
PS
• Strażacy ochotnicy docenieni
Świadczenia ratownicze w wysokości 200 zł miesięcznie dla ochotników biorących czynny udział w akcjach to kluczowe rozwiązanie, które znalazło się w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych przyjętej przez Sejm. Żeby je otrzymać, mężczyzna będzie musiał wykazać, że przez co najmniej 25 lat był czynnym członkiem OSP, natomiast kobieta – 20 lat. Wypłata świadczenia będzie uzależniona od wieku – po ukończeniu 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Świadczenie w wysokości 200 zł będzie przysługiwało też ratownikom górskim wykonującym ochotniczo działania ratownicze. Nowe przepisy wprowadzają także legitymację strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek (np. na przejazdy). Regulują również kwestię odszkodowań dla ratowników i ich rodzin, w sytuacji gdy poniosą uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w związku z udziałem w akcji. Ustawą zajmie się teraz Senat.
PS
• Korzystne zmiany rozliczenia tarczy
Jeśli firma otrzymała dopłaty do wynagrodzenia na nieuprawnionego pracownika, to zwróci pieniądze uzyskane na tę osobę, a nie dofinansowania otrzymane na wszystkich. Tak wynika z nowelizacji specustawy covidowej, którą na ostatnim posiedzeniu rozpatrywał Sejm. Posłowie przyjęli większość senackich poprawek do ustawy (miały one charakter doprecyzowujący i techniczny). Nowe przepisy przewidują też m.in. przywrócenie terminu wypłat wsparcia dla przedsiębiorców, przewidzianego w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (dopłaty do pensji z art. 15g, 15ga i 15gg specustawy). Pomoc będzie można przekazywać do 31 marca 2022 r. Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta. ©℗
ŁG