Od 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie pakiet ustaw (głównie podatkowych) w ramach Polskiego Ładu. Jedna z bardziej dotkliwych dla przedsiębiorców zmian zakłada, że nie będą oni już mogli odliczyć od podatku składki zdrowotnej na obowiązujących obecnie zasadach. Nic dziwnego, że wielu z nich już teraz zastanawia się, jak obniżyć swoje zobowiązania.
Eksperci sugerowali, że firmy mogą zaoszczędzić np. na wcześniejszej zapłacie składki zdrowotnej za grudzień 2021 r. Rekomendowali jej opłacenie jeszcze w tym roku, dzięki czemu możliwe miało być jej odliczenie.
– Dopóki zmiany nie wejdą w życie, czyli do 1 stycznia 2022 r., obowiązują obecne zasady. Dlatego jeżeli składka za grudzień zostanie opłacona w tym roku, to nie widzę przeszkód do jej odliczenia od dochodu – mówił dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Aleksander Łożykowski. Jak dodał, kluczowa jest tu data wpłaty. – Przelew w styczniu, pomimo iż chodzi o składkę za grudzień, pozbawi możliwości odliczenia – podkreślił.
Takie podejście potwierdziła Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor departamentu realizacji dochodów Centrali ZUS. – Składka za grudzień może być opłacona w tym miesiącu. Taką praktykę stosowały zresztą dotychczas zakłady budżetowe, bo musiały zamknąć rok budżetowy – zaznaczyła.