Dokument pozwalający na korzystanie z ulg i zniżek będzie ważny do 30 września tego roku, w którym pełnoletnie dziecko kończy naukę w szkole. Takie doprecyzowanie przepisów przewiduje projekt ustawy o karcie dużej rodziny, na podstawie której od przyszłego roku ma być realizowany rządowy program wspierania osób mających trójkę i więcej dzieci na wychowaniu.
Zgodnie z projektem, tak jak do tej pory rodzicom oraz ich małżonkom karta uprawniająca do zniżek będzie wydawana na czas nieokreślony, a niepełnoletnim dzieciom – do ukończenia przez nich 18 lat. Natomiast dorosłemu potomkowi dokument przysługuje, dopóki się uczy.
Wskazanie daty 30 września w przypadku ucznia pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której między 31 sierpnia, kiedy skończy naukę w szkole, a 1 października, gdy stanie się studentem, nie mógłby korzystać z karty. Z kolei dla dzieci uczących się w szkole wyższej dokument ten będzie ważny do końca roku akademickiego. W obu przypadkach dalej zostanie zachowana zasada, że karta nie może być przyznana dłużej niż do ukończenia 25 lat.
Inną zmianą, którą w porównaniu do obecnych przepisów ma wprowadzić ustawa, jest umożliwienie rodzicom elektronicznego składania wniosku o wyrobienie tego dokumentu lub jego duplikatu.
– Będzie to duże ułatwienie, bo ci, którzy starają się o poznańską kartę rodziny dużej mogą przesłać wniosek przez internet. Natomiast kiedy starają się o ogólnopolski dokument, są zdziwieni, gdy ich informujemy, że muszą to zrobić osobiście – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń. Dodaje, że dzięki temu zamiast dwóch wizyt w urzędzie wystarczy jedna, podczas której będą odbierane karty.
Jeżeli rodzic zdecyduje się na złożenie elektronicznego wniosku, będzie musiał do niego dołączyć skany dokumentów potrzebnych do ustalenia uprawnień do karty dużej rodziny. Wśród nich wymienione są m.in. akty urodzenia dzieci, oświadczenia o niepozbawieniu władzy rodzicielskiej oraz o planowanym terminie zakończenia nauki w szkole lub na uczelni.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy w konsultacjach