Kodeks pracy nakazuje
Zgodnie z artykułem 130 § 2 kodeksu pracy ,,Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym
i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin’’. Tym samym przepis ten jest dla pracowników podstawą do uzyskania dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy
w danym roku święto przypada w sobotę. W 2014 r. występują 2 takie święta. Pierwsze miało miejsce 3 maja, drugie to uroczystość Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. - Powyższe zasady obowiązują od 8 października 2012 r. i są skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11.
Trzeba pamiętać, że dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może on wówczas poprzedzać dzień świąteczny, bądź następować po nim – tłumaczy Marta Kosakowska, aplikant adwokacki TGC Corporate Lawyers.
Kiedy dzień wolny?
Co do zasady, termin dodatkowego dnia wolnego dla pracowników wyznacza pracodawca, tak samo jak ustala on harmonogram pracy.
– Trzeba pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku ustalać tego terminu z pracownikami. Nie musi być też to jeden dzień dla wszystkich zatrudnionych w spółce, dzięki czemu zakład pracy nie będzie zamykany na cały dzień – dodaje ekspertka.
Z drugiej strony, pracownicy nie muszą w tych okolicznościach podejmować żadnych działań, np. składać wniosków
o udzielenie dnia wolnego w zamian za święto przypadające sobotę. Nie ma również przeszkód, by to oni wystąpili z inicjatywą i jasno określili, kiedy chcą odebrać dni wolne. Niemnie jednak każdorazowo powinni uzgodnić powyższe z pracodawcą.
Wyjątki
Prawo do skorzystania z dodatkowego dnia wolnego nie obejmuje jednak wszystkich. Jeśli
w zakładzie pracy rozkład pięciu dni roboczych ustalony jest tak, że sobota nie jest dniem wolnym, przyznanie dodatkowego wolnego będzie zależało od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym, pracownicy przekroczą ustalony na ten okres wymiar czasu pracy.
- Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, pracodawca będzie musiał przyznać dodatkowy dzień wolny również tym pracownikom, którzy w soboty pracują. Jeśli się z tego nie wywiąże, narazi się na konieczność wypłacenia im wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych – tłumaczy Marta Kosakowska.
Dzień wolny nie przysługuje też pracownikom weekendowym.
Warto również dodać, iż zgodnie z przepisami prawa pracy, we wszystkie dni świąteczne wolne od pracy obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że osoby zatrudnione w placówkach handlowych nie będą mogły 1 listopada wykonywać pracy.
1 listopada, to ostatni dzień tym roku, za który pracownicy będą mogli uzyskać dodatkowe wolne. Kolejna okazja do tego, nadarzy się w 2015 roku– 15 sierpnia i 26 grudnia.
Komentarze (2)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszedostali ten sam wolny dzien. A wiec wiekszosc pracujacych, wliczajac w to uczniow, bedzie mogla byc razem, nie liczac sobot i niedziel, tylko 11 dni z 13 dni swiatecznych w roku.
Trybunal Konstytucyjny, ktory w 2012 podjal decyzje o wolnym dniu, jezeli swieto wypada w sobote i Sejm, ktory musial zajac sie ta sprawa, chyba nie zauwazyli te anomalii.
Problem ten nie istnieje w Wielkiej Brytanii, gdzie kazdy dzien swiateczny wypadajacy w sobote lub niediele jest ustalany na najblizszy poniediale. Jest tak od co najmiej 1968 roku, kiedy to, na raty, zaczalem tam mieszkac na stale.
Jest powiedzenie, ze Polacy sa bardzo dobrzy w rozwiazywaniu trudnych problemow ktore gdzie indziej nie istnieja.
Niestety, nie rozwiazali jeszcze sprawy dni swiatecznych w sobote. Dalej setki tysiecy urzednikow bedzie musialo ustalac ktorego dnia kilkanascie milionow pracujacych ma otrzymac wolny dzien i informowac kazdego indywidualnie. Tylko w gospodarce narodowej w 2012 pracowalo 14.7 milionow osob (dane GUS)