Jesteśmy firmą z branży IT. Od niedawna pracujemy nad projektem umożliwiającym wprowadzenie zupełnie nowej aplikacji na rynek. W związku z tym pracownicy zaangażowani w projekt otrzymali do podpisania umowy o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej. Zawarcie tych umów pozwoli nam odpowiednio się zabezpieczyć. Jeden z pracowników odmówił podpisania tej umowy, więc rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę i wskazaliśmy tę okoliczność jako uzasadnienie wypowiedzenia. Pracownik chce pójść do sądu pracy i odwołać się od wypowiedzenia, twierdząc, że jest niezgodne z prawem – czy ma rację?
Izabela Kaźmierczak-Kamiennik, specjalista ds. prawa pracy
Zgodnie z art. 100 par. 2 pkt 4 kodeksu pracy do podstawowych obowiązków pracownika należy dbanie o ogólnie pojęte dobro pracodawcy. W tym również nienarażanie go swoim działaniem na jakiekolwiek straty, a więc również nieprowadzenie wobec niego działalności konkurencyjnej. Jednak, aby jasno ustalić zasady powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej i ‒ co więcej ‒ zdyscyplinować w tym zakresie pracowników, pracodawcy często zawierają z nimi umowę o zakazie konkurencji.
Pozostało
84%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama