ZUS IWA do zmiany. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmianę formularza ZUS IWA, czyli informacji danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Chodzi o dostosowanie systemu informatycznego ZUS do obsługi osób mieszkających w innych krajach UE oraz do zmian w oznaczeniach przesyłek poleconych. W druku ZUS IWA znajdzie się pole Symbol państwa - zagraniczny kod pocztowy (wypełnić w razie gdy adres jest inny niż polski). Natomiast w bloku danych organizacyjnych, pole 04 - nalepka R rozszerzono do 14 pól. Dzięki temu będzie miejsce dla nowej nalepki Poczty Polskiej, opatrzonej kodem cyfrowym i 20 cyframi.

Więcej www.zus.pl

Polacy zadowoleni z pracy. Pracownicy nie obawiają się utraty pracy - wynika z badania zleconego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. 48,6 proc. badanych ocenia, że gdyby straciło teraz pracę, bez kłopotu znalazłoby nowe zatrudnienie. - Niepokoi to, że praca nie daje szans awansu - podkreślił prof. Juliusz Gardawski ze Szkoły Głównej Handlowej. Takiego zdania było aż 51 proc. badanych. Z badania wyłania się obraz przedsiębiorstwa o kulturze paternalistycznej wobec pracownika: 87 proc. badanych uważa, że pracodawcy popierają dokładne wypełnianie poleceń służbowych, a 26 proc. - rywalizację i konkurencję. Pracownicy nadal preferują publicznego pracodawcę (45,2 proc. badanych chciałoby pracować w sektorze publicznym, a 26,3 - w prywatnym).

Więcej www.pkpplewiatan.pl

Kolejne rozporzĄdzenie w sprawie lektur. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało nowe rozporządzenie, zgodnie z którym w kanonie lektur szkolnych znajdzie się m.in. poezja Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego oraz proza Jana Dobraczyńskiego. - Na liście lektur dla liceum znajdą się także fragmenty Ferdydurke Witolda Gombrowicza - poinformowała Aneta Woźniak, rzecznik prasowy MEN. Fragmenty utworu zostaną dopisane w projekcie nowego rozporządzenia MEN na listę lektur dla szkół ponadgimnazjalnych na poziomie rozszerzonym.

Więcej www.menis.gov.pl

Koniec protestu w przemyskim szpitalu. Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu podpisali porozumienie z dyrekcją placówki gwarantujące im wzrost płacy zasadniczej od października tego roku. W zamian od poniedziałku zawieszą strajk, wycofają złożone wypowiedzenia i uzupełnią dokumentację dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej minister zdrowia Zbigniew Religa obawiał się, że szpital może zostać zamknięty z powodu strajku. Zadłużenie szpitala obecnie wynosi ponad 50 mln zł, a zobowiązania wymagalne to około 17 mln zł.

Prezydent podpisaŁ ustawy. 1 sierpnia prezydent RP podpisał m.in. ustawę z 5 lipca 2007 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, ustawę z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych.

Więcej www.prezydent.pl