statystyki

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca

autor: Maria Kuźniar08.10.2014, 09:40; Aktualizacja: 08.10.2014, 09:42
Polska mapa

Polska mapaźródło: Materiały Prasowe

Mój narzeczony jest obcokrajowcem i niedługo zamierza przyjechać do Polski – pisze pani Beata. – Chciałabym, żeby jak najszybciej podjął pracę, nie wiem tylko, jakie powinien mieć dokumenty i gdzie ma się po nie zgłosić – pyta czytelniczka.

Pani Beata nie precyzuje, z jakiego kraju pochodzi jej narzeczony, a taka informacja w kwestii legalnego zatrudnienia obcokrajowca jest istotna. Obywatele niektórych państw mogą podjąć pracę w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia. Mowa tu przede wszystkim o osobach pochodzących z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nasza czytelniczka zaznacza w liście, że zarówno jej, jak i narzeczonemu zależy na jak najszybszym podjęciu pracy w Polsce. Jest to możliwe także wówczas, gdy osoba ubiegająca się o zatrudnienie pochodzi z Europy Wschodniej. Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą podjąć zatrudnienie na podstawie uproszczonej procedury, czyli procedury oświadczeń. Bez zezwolenia mogą pracować przez pół roku w kolejnych dwunastu miesiącach. Warunkiem jest uprzednie oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy, które powinno zostać zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. Co ważne, umowa między pracodawcą a obcokrajowcem musi zostać zawarta w formie pisemnej.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane