statystyki

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca

autor: Maria Kuźniar08.10.2014, 09:40; Aktualizacja: 08.10.2014, 09:42
Polska mapa

Polska mapaźródło: Materiały Prasowe

Mój narzeczony jest obcokrajowcem i niedługo zamierza przyjechać do Polski – pisze pani Beata. – Chciałabym, żeby jak najszybciej podjął pracę, nie wiem tylko, jakie powinien mieć dokumenty i gdzie ma się po nie zgłosić – pyta czytelniczka.

Pani Beata nie precyzuje, z jakiego kraju pochodzi jej narzeczony, a taka informacja w kwestii legalnego zatrudnienia obcokrajowca jest istotna. Obywatele niektórych państw mogą podjąć pracę w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia. Mowa tu przede wszystkim o osobach pochodzących z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nasza czytelniczka zaznacza w liście, że zarówno jej, jak i narzeczonemu zależy na jak najszybszym podjęciu pracy w Polsce. Jest to możliwe także wówczas, gdy osoba ubiegająca się o zatrudnienie pochodzi z Europy Wschodniej. Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą podjąć zatrudnienie na podstawie uproszczonej procedury, czyli procedury oświadczeń. Bez zezwolenia mogą pracować przez pół roku w kolejnych dwunastu miesiącach. Warunkiem jest uprzednie oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy, które powinno zostać zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. Co ważne, umowa między pracodawcą a obcokrajowcem musi zostać zawarta w formie pisemnej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane