Porozumienie zawarte między pracodawcami nie rozwiązuje umowy

autor: Renata Kulpa, Karolina Romanowska02.10.2014, 09:04; Aktualizacja: 02.10.2014, 09:21
Powitanie, uścisk rąk

Co do zasady, zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcami, dotyczące przejścia pracownika z jednego zakładu do drugiego jest dopuszczalneźródło: ShutterStock

Pracowałam w firmie X i miałam wynagrodzenie 2 tys. zł. Otrzymałam informację, że muszę zostać zatrudniona w innej firmie Y (w obu firmach prezesem jest ta sama osoba), ze względu na konieczność obniżenia kosztów ZUS w firmie X. W nowej firmie otrzymuję wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej – również ze względu na uniknięcie kosztów ZUS. Do zwolnienia dochodzi na mocy porozumienia międzyzakładowego. Firma Y zwraca się z prośbą do firmy X o przeniesienie pracownika na mocy porozumienia międzyzakładowego, wraz z całym zaległym urlopem (łącznie 30 dni). Firma X odpowiada na pismo i wyraża zgodę na przekazanie pracownika. Pracownik nie otrzymuje żadnego dokumentu do podpisania, jedynie świadectwo pracy oraz ustną informację, że nie zostanie mu wypłacony ekwiwalent. Czy pracodawcy mogli w taki sposób przenieść pracownika?

Co do zasady, zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcami, dotyczące przejścia pracownika z jednego zakładu do drugiego jest dopuszczalne. Jednak tego rodzaju porozumienie nie stanowi jednocześnie odrębnego sposobu rozwiązywania dotychczasowego stosunku pracy. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 31 stycznia 1977 r., sygn. akt I PRN 141/76 (OSNC 1977/8/147) „(...) zmiana pracy w wyniku porozumienia zakładów następuje wówczas, gdy porozumienie to jest połączone z rozwiązaniem stosunku pracy między pracownikiem i dotychczasowym zakładem pracy i nawiązaniem przez tego pracownika stosunku pracy z nowym zakładem pracy (...)”. Oznacza to, że nie będzie wystarczające zawarcie jedynie porozumienia międzyzakładowego między pracodawcami. Tego rodzaju porozumienie powinno obejmować także inne elementy, takie jak rozwiązanie umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą, a także zawarcie nowej umowy o pracę pomiędzy pracownikiem a nowym pracodawcą. Nie omawiamy tu kwestii związanych z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę w trybie art. 23 1 kodeksu pracy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane