Składka uczciwego przedsiębiorcy dziewięć razy wyższa niż rolnika

autor: Bożena Wiktorowska01.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 01.10.2014, 08:19
Zasady ubezpieczenia w KRUS

Zasady ubezpieczenia w KRUSźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W przyszłym roku właściciele firm będą musieli wpłacić na ubezpieczenia o 45,34 zł więcej. Danina płacona przez rolników zwiększy się zaledwie o 4 zł

Od stycznia przyszłego roku wysokość podstawowych składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez prowadzących firmy wzrośnie (bez składek na zdrowie) do 817,40 zł, czyli o 45,34 zł.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • rolnik(2014-10-01 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    dodatkowo rolnik nie płaci podatku dochodowego i nie musi rozliczać się z US.

    Czyli w pełni legalna szara strefa :) dlatego polecam bucie rolnikiem , jak kupiłem ziemię to sam byłem w szoku jakie mam teraz przywileje

    Odpowiedz
  • guru122(2014-10-01 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba być skończonym durniem by oczekiwać ze w rok przed wyborami politycy będą podejmować jakiekolwiek kontrowersyjne reformy. Trzeba też być świadomym, że obciążenie rolników wysokim ZUSem i podatkami dochodowymi spowoduje podwyżkę cen żywności. Czy tego chcecie? Gospodarstwa rolne w Polsce są wciąż małe w stosunku do tych zachodnich, rolnicy traktowani preferencyjnie przez państwo mają pieniądze na zakup ziemi i powiększanie areałów. W dłuższej perspektywie to się opłaca wszystkim. Gdy już polskie gospodarstwa staną się dużymi przedsiębiorstwami produkcji żywności jak na zachodzie, wtedy się je opodatkuje.

    Odpowiedz
  • RolnikomDOŚĆ(2014-10-01 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Mam już dość tych przywilejów dla rolników, górników itd.

    Odpowiedz
  • lokis(2014-10-01 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    A wystarczy tylko wprowadzić zapis, że rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą automatycznie przechodzi na składki ZUS. Zobzczycie ilu pseudorolników przestanie być konkurencją dla uczciwie prowadzących własną działalność gospodarczą.

    Odpowiedz
  • Tomek.(2014-10-01 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Mam mały zakład i kilku pracowników .Powiem wam na krótkim przykładzie jakie jest beznadziejne prawo i podatki.Zatrudniałem dziesięciu pracowników w styczniu i lutym nie miałem żadnej produkcji ani zleceń .Na wszystkie opłaty czyli ZUS ,postojowe dla pracowników i inne opłaty stałe straciłem 50 tys .50 tyś przez dwa miesiące straciłem cały zarobek z całego roku.Skutki- pracownicy poszli na zasiłek zwolniłem wszystkich ,nie wiem czy dalej będę utrzymywał zakład bo same nasze dwa zusy z żoną i innymi opłatami to około 5 tys na miesiąc .Nie liczę życia i utrzymanie samochodów które muszę mieć do prowadzenia mojej działalności . A w tym czasie rozmawiam ze znajomym który wrócił z Anglii i tam płacił 100 zł najprostszego ubezpieczenia.Powiem tak małe zakładziki takie do dziesięciu osób powinny być zwolnione w ogóle z opłat i podatku bo lepiej dla państwa jak się ta grupa utrzymuje sama, niż dopłacać do nich zasiłki i utrzymywać na kuroniówce .Może ktoś to przeczyta we władzach Polskich i zmieni ten chory system.mam działalność już dwadzieścia pięć lat i jestem tak wypalony wszystkimi stresami z prowadzeniem u nas działalności że mam już wszystkiego dosyć.Płaciłem podatki ZUS y i praktycznie nic z tego nie mam .Moi koledzy siedzą już na emeryturkach wojskowych policyjnych a ja mam pracować dalej na tych darmozjadów do 67 lat . Masakra jakaś nie dziwię się że ludzie uciekają z Polski .

    Odpowiedz
  • podatek rolny 4,500 kwartalnie(2014-10-01 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    www.krus.gov.pl/krus/krus-w-liczbach/wymiar-kwartalnych-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/

    Odpowiedz
  • Ted(2014-10-01 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    Należy to zrównać lub lepiej zlikwidować KRUS.Wszyscy do ZUS-u na identycznych warunkach!!

    Odpowiedz
  • elka(2014-10-01 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    też jestem za zrównaniem składek krus z zus iskończyć z przywilejami ale kto na to się odważy psl?,tj niesprawiedliwe

    Odpowiedz
  • helmut(2014-10-02 05:33) Zgłoś naruszenie 00

    to jest chore z tymi rolnikami kolega wrócił ze stanów ma rente amerykanska ale żeby sie mógl leczyc w kraju to szybko kupił kawalek ziemi i juz jest w krusie i calymi dniami okupuje osrodki zdrowia bo faktycznie jest chory i jak sie to ma do tych co zus placili przez 40 lat z tego co wiem to wiele grup zawodowych jest tak ubezpieczonych a rzad udaje ze nie wie co zty zrobic - wyrównac składki i bedzie to normalnie i wielu sie zastanowi jak sie ubezpieczac i nie ma co czekac

    Odpowiedz
  • BRAWO(2014-10-03 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    ZA PO SKŁADKI ZUS WZROSŁY O OK. 47%. ZA TO SPÓŁKI ZAGRANICZNE ZNOWU BEZ PODATKU.

    Odpowiedz
  • zusowiec(2014-12-24 05:16) Zgłoś naruszenie 00

    WYRÓWNAĆ SKŁADKI -- WSZYSCY PŁACMY W KRUSie to będzie sprawiedliwe, WRESZCIE...

    Odpowiedz