Powiaty mają otrzymać w 2022 r. pieniądze z Funduszu Pracy (FP) na częściowe pokrycie kosztów wynagrodzeń osób zajmujących się aktywizacją zawodową bezrobotnych. Nie będzie natomiast dodatkowych pieniędzy na nagrody dla pracowników powiatowych urzędów pracy (PUP), które są najskuteczniejsze.
Taką propozycję przedstawiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w trakcie konsultacji projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2022 r. To właśnie w ramach tzw. ustawy okołobudżetowej od kilku lat regulowana jest kwestia udzielania powiatom wsparcia w postaci dofinansowywania wynagrodzeń pracowników PUP. Jednak w projekcie, który pod koniec sierpnia br. został przekazany do uzgodnień, nie było przepisów przewidujących kontynuację takiego rozwiązania. Samorządy zaczęły się więc obawiać, że w 2022 r. nie otrzymają już pieniędzy na wspomniany cel.
Tak się nie stanie, o czym świadczy pismo skierowane przez resort rodziny do Ministerstwa Finansów zawierające prośbę o uwzględnienie dodatkowych przepisów obejmujących nowelizację ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1100 ze zm.). Zgodnie z nimi w 2022 r. powiaty mają otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń zasadniczych oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników pośredniaków. Będą na to przeznaczone pieniądze w wysokości 8 proc. kwoty ustalonej dla województw na realizację projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Z planu finansowego FP wynika, że ma to być 141,7 mln zł, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu do br. (130,3 mln zł). Pieniądze będą przekazywane w wysokości proporcjonalnej do udziału danego pośredniaka w wydatkach ogółem w skali kraju, poniesionych z FP w 2020 r. na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia.
Pozostało
69%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama