statystyki

ZUS zapłaci składki za legalnie zatrudnioną nianię

autor: Michalina Topolewska24.09.2014, 20:00
Istotnym elementem jest wiek dziecka.

Istotnym elementem jest wiek dziecka.

W przyszłym miesiącu kończy mi się urlop macierzyński. Nie chcę jeszcze wysyłać synka do żłobka, ale nie mogę liczyć na pomoc mamy. Pomyślałam o opiekunce, lecz zarobki moje i męża nie są wystarczające. Czy mogę w tej sytuacji otrzymać pomoc od państwa, np. przynajmniej częściową refundację kosztów jej zatrudnienia – pyta pani Anna.

Dofinansowanie do opiekunki to jedna z form wsparcia przewidzianych dla rodziców, którzy po okresie zajmowania się dzieckiem wracają do pracy. Polega ona na opłacaniu za nianię składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez ZUS od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, pod warunkiem, że rodzice zatrudnią opiekunkę legalnie i spełnią przewidziane w przepisach wymogi.

Pierwszy z nich to podpisanie z nianią umowy o świadczenie usług nazywanej umową uaktywniającą. Nie ma znaczenia, czy rodzice są małżeństwem, czy są w związku nieformalnym, umowę może też zawrzeć samotny rodzic (m.in. panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik, osoba, w stosunku do której orzeczono separację, a także pozostający w związku małżeńskim, którego mąż lub żona zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub odbywają karę pozbawienia wolności). Następnym warunkiem, który trzeba spełnić, jest pozostawanie w zatrudnieniu lub świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Opłacanie składek za nianię przysługuje też rodzicom prowadzącym działalność gospodarczą i tym, którzy mają gospodarstwo rolne.

Istotnym elementem jest też wiek dziecka, bo niania może sprawować opiekę nad maluchem, który ukończył 20. tydzień życia, aż do końca roku szkolnego, w którym będzie miał 3 lata. W uzasadnionych przypadkach, np. gdy utrudnione lub niemożliwe jest objęcie dziecka opieką w przedszkolu, niania może zajmować się nim jeszcze przez kolejne 12 miesięcy, czyli do końca roku szkolnego, w którym skończyło 4 lata.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane