statystyki

ZUS zapłaci składki za legalnie zatrudnioną nianię

autor: Michalina Topolewska24.09.2014, 20:00
Istotnym elementem jest wiek dziecka.

Istotnym elementem jest wiek dziecka.

W przyszłym miesiącu kończy mi się urlop macierzyński. Nie chcę jeszcze wysyłać synka do żłobka, ale nie mogę liczyć na pomoc mamy. Pomyślałam o opiekunce, lecz zarobki moje i męża nie są wystarczające. Czy mogę w tej sytuacji otrzymać pomoc od państwa, np. przynajmniej częściową refundację kosztów jej zatrudnienia – pyta pani Anna.

Dofinansowanie do opiekunki to jedna z form wsparcia przewidzianych dla rodziców, którzy po okresie zajmowania się dzieckiem wracają do pracy. Polega ona na opłacaniu za nianię składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez ZUS od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, pod warunkiem, że rodzice zatrudnią opiekunkę legalnie i spełnią przewidziane w przepisach wymogi.

Pierwszy z nich to podpisanie z nianią umowy o świadczenie usług nazywanej umową uaktywniającą. Nie ma znaczenia, czy rodzice są małżeństwem, czy są w związku nieformalnym, umowę może też zawrzeć samotny rodzic (m.in. panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik, osoba, w stosunku do której orzeczono separację, a także pozostający w związku małżeńskim, którego mąż lub żona zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub odbywają karę pozbawienia wolności). Następnym warunkiem, który trzeba spełnić, jest pozostawanie w zatrudnieniu lub świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej, od której odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Opłacanie składek za nianię przysługuje też rodzicom prowadzącym działalność gospodarczą i tym, którzy mają gospodarstwo rolne.

Istotnym elementem jest też wiek dziecka, bo niania może sprawować opiekę nad maluchem, który ukończył 20. tydzień życia, aż do końca roku szkolnego, w którym będzie miał 3 lata. W uzasadnionych przypadkach, np. gdy utrudnione lub niemożliwe jest objęcie dziecka opieką w przedszkolu, niania może zajmować się nim jeszcze przez kolejne 12 miesięcy, czyli do końca roku szkolnego, w którym skończyło 4 lata.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane