Projekt MPiPS jest jednym z elementów wdrażania polityki senioralnej i programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Budżet programu to 560 mln zł. Połowę wyłoży ministerstwo, a połowę – samorządy.
- Gdy będzie akceptacja samorządów, to warto by było przejść na wykorzystanie środków unijnych. Środki unijne muszą być wykorzystywane dla wzmacniania kapitału społecznego. To też dbanie o seniorów. Chcielibyśmy w dwóch, trzech województwach w przyszłym roku zrobić pilotaż, ale to jest strategia długofalowa. To powinno się udać, bo celem tych placówek jest aktywizacja seniorów – mówi Władysław Kosiniak – Kamysz.
Zgodnie z wstępnymi założeniami centra byłby ośrodkami, które świadczyłyby usługi dla osób starszych w zakresie edukacji, rehabilitacji czy integracji. Sieć placówek ma ułatwić aktywizację osób starszych. Projekt ruszy na początku przyszłego roku.
Od 2012 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej realizuje Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, który wspiera tzw. inicjatywy oddolne realizowane przez organizacje pozarządowe. Nowy program WIGOR stanowiłby uzupełnienie działań rządu i wspierał samorząd gminny w tworzeniu miejsc na terenie gminy, które oferowały usługi dla osób starszych.
Komentarze (21)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze???///a co to te orliki?
Czyrząd chce bym szybciej ORŁA WYWINĄŁ?
Bo PO 60-tce sobie Orła już fiknył.
Teraz go gryzie ziemia i ZUS z emeryturą mu już nic nie ściemnia.
Bo wcześniej nie liczcie na emeryturę , choćbyście przepracowali nawet 40 lat!
Dla emerytów i rencistów POTRZEBNE są DARMOWE LEKI, KRÓTSZE kolejki do lekarzy, PODWYZKI głodowych emerytur i rent !
NA tych PIJAROWCÓW głosować NIE BĘDZIEMY !!!