statystyki

Obowiązek alimentacyjny: Jak dochodzić praw do pieniędzy na dzieci?

autor: Danuta Pawłowska12.09.2014, 19:00
Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa rodzinnego, powstaje w chwili urodzenia się dziecka i ustaje, kiedy młody człowiek staje się w pełni samodzielny.

Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa rodzinnego, powstaje w chwili urodzenia się dziecka i ustaje, kiedy młody człowiek staje się w pełni samodzielny.źródło: ShutterStock

Moja córka rozstała się ze swoim mężem. Nie mogą się porozumieć co do alimentów na dzieci, które pozostały przy matce. Jaka jest prawna procedura w tej sytuacji? Jak córka ma dochodzić pieniędzy – pyta pani Krystyna.

Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa rodzinnego, powstaje w chwili urodzenia się dziecka i ustaje, kiedy młody człowiek staje się w pełni samodzielny. W pełnych rodzinach ten obowiązek naturalnie rozkłada się na oboje rodziców, we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma zazwyczaj sporów i potrzeby zasądzania alimentów. Dzieci mają przecież prawo żyć na takim poziomie jak ich rodzice. Jednak kiedy opiekunowie się rozstają, to jedno z nich ma obowiązek zaspokajać potrzeby dziecka, właśnie płacąc alimenty na jego rzecz. Rozporządza nimi rodzic pozostający z nieletnim i prowadzący z nim wspólne gospodarstwo domowe.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane