statystyki

Obowiązek alimentacyjny: Jak dochodzić praw do pieniędzy na dzieci?

autor: Danuta Pawłowska12.09.2014, 19:00
Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa rodzinnego, powstaje w chwili urodzenia się dziecka i ustaje, kiedy młody człowiek staje się w pełni samodzielny.

Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa rodzinnego, powstaje w chwili urodzenia się dziecka i ustaje, kiedy młody człowiek staje się w pełni samodzielny.źródło: ShutterStock

Moja córka rozstała się ze swoim mężem. Nie mogą się porozumieć co do alimentów na dzieci, które pozostały przy matce. Jaka jest prawna procedura w tej sytuacji? Jak córka ma dochodzić pieniędzy – pyta pani Krystyna.

Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa rodzinnego, powstaje w chwili urodzenia się dziecka i ustaje, kiedy młody człowiek staje się w pełni samodzielny. W pełnych rodzinach ten obowiązek naturalnie rozkłada się na oboje rodziców, we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma zazwyczaj sporów i potrzeby zasądzania alimentów. Dzieci mają przecież prawo żyć na takim poziomie jak ich rodzice. Jednak kiedy opiekunowie się rozstają, to jedno z nich ma obowiązek zaspokajać potrzeby dziecka, właśnie płacąc alimenty na jego rzecz. Rozporządza nimi rodzic pozostający z nieletnim i prowadzący z nim wspólne gospodarstwo domowe.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane