ZUS szykanuje małe firmy. Duże nie muszą płacić składek w terminie

autor: Bożena Wiktorowska10.09.2014, 07:11; Aktualizacja: 10.09.2014, 13:53
Obowiązki firm i ZUS związane z płaceniem składek

Obowiązki firm i ZUS związane z płaceniem składekźródło: DGP

Kopalnie, stocznie czy huty nie muszą się obawiać niepłacenia w terminie składek. Zakład takim firmom nie wystawia nakazów płatniczych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

 • z(2014-09-10 08:02) Zgłoś naruszenie 00

  Wyobrażacie sobie, że np. Anglik otwiera small business i na dzień dobry czy zarobił czy nie zarobił ( a to zdarza się częściej ) co m-c musi płacić ponad 1000 Funtów ?
  PO kilku m-cach takiego funkcjonowania "polskiego" systemu bezrobocie w WB podwaja się.

  Odpowiedz
 • elka,(2014-09-10 08:31) Zgłoś naruszenie 00

  zus i nas minister finansów chce tylko kasy podatnikow,są nieobiektywni należało by większość urzędników zwolnić i nakazać im założenia własnej firmy by się utrzymali,chore państwo

  Odpowiedz
 • p.(2014-09-10 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  politycy do perfekcji opanowali sztukę, jak utrzymać się u władzy i swoje konfitury poprzez nas zadłużanie aby utrzymać duże grupy uprzywilejowanych łącznie z KRUS.
  Mikro, mały lub średni przedsiębiorca i pracujący w nich pracownicy na ulicę nie wyjdą, bo są rozproszeni, więc można go doić.
  Jeżeli wydaje się więcej z budżetu niż do niego wpływa to nasz dług publiczny musi rosnąć i na nic nie ma, więc rośnie klientelizm.
  Ciepła woda w kranie i nie naruszanie interesów dużych uprzywilejowanych grup zawodowych pozwoliło Tuskowi rządzić przez 7 lat w spokoju bez reform, a teraz z Bieńkowską na ciepłą posadkę do Brukseli a my z tym naszym rosnącym długiem publicznym będziemy się bujać. Póki co dostajemy dotacje z Unii, ale w 2020 odłączą kroplóweczkę a koszty utrzymanie tego rozbuchanego uprzywilejowanego bractwa w Polsce jeszcze wzrosną, bo te bractwo do 2020 r. jeszcze bardziej się rozrośnie. Trzeba zacząć myśleć i nie nabierać się na to, że to Grecy zadłużyli swój kraj, bo Grecję zadłużyli rządzący Grecją politycy, bo to oni uchwalają zasady funkcjonowania państwa i tworzą wielkie bractwa uprzywilejowanych grup zawodowych.

  Odpowiedz
 • <?>(2014-09-10 09:39) Zgłoś naruszenie 10

  Dziki kraj. Że jeszcze ktoś zakłada firmę w tym kraju to sie dziwie.

  Odpowiedz
 • m(2014-09-10 09:42) Zgłoś naruszenie 00

  To państwo, ten kraj ze swymi rządzącymi są zawsze przeciwko zwykłemu obywatelowi. Jak u sowietów - jednostka jest NICZYM, liczy się władza. Ona zawsze się dobrze ustawi, i wszystko "w imieniu" wyborców. Obywatel jest od tego, by wypełniać swoje obowiązki, a urzędnicy od ścigania opornych. Nie ważne czy z własnej winy nie jest w stanie płacić, czy okoliczności. Ważne, że jest złapany! Trzeba mu dołożyć, trzeba się wykazać, trzeba dostać premię (bo taki regulamin). Urzędas nie myśli - urzędas ma wykonać. Tak jest wszędzie. Jeśli ktoś spotka przyjaznego strażnika miejskiego czy policjanta - to cud. Za nasze pieniądze wszyscy są przeciw zwykłemu obywatelowi. Cała nasza "władza" jest zwolniona od myślenia, ona tylko wykonuje literę prawa. A że prawo jest kiepskie? - nikt nie poniesie za to konsekwencji. Jeśli komuś jest przychylna to jest jednoznaczne, że nie jest to z dobrego serca - wiadomo - była wziątka! To jest jasne jak słońce. Jeśli kogoś zniszczy? - no przecież działał dla dobra kraju! Może trochę się pomylił, ale kierunek był jedynie słuszny.

  Odpowiedz
 • H(2014-09-10 09:55) Zgłoś naruszenie 10

  Czy Ci potentaci róniez nie odprowadzaja skladek pobranych z wynagrodzenia pracownika ? a maję wynagrodzenie brutto w kosztach ?
  ZUS-owi łatwiej sprawdzić 100 1-2 osobowych firm, niz jedna zatrudniająca 1000 pracownikow. Prawda jaki imponujacy wynik kontroli ZUS !
  A moze ZUS by sprawdzil wlasny system informatyczny .

  Odpowiedz
 • a(2014-09-10 09:58) Zgłoś naruszenie 30

  Nigdy nie otworzę żadnej działalności w tym zadupiu. Nigdy nie zapłacę nawet złotówki składki jakiejkolwiek. Mam w d***pie to dzikie państwo, w którym niszczy się ludzi uczciwych rozwijających ten kraj.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2014-09-10 10:09) Zgłoś naruszenie 10

  Polskie państwo, to wielkie ******** zrobione przez polityków !

  Odpowiedz
 • podatnik(2014-09-10 11:10) Zgłoś naruszenie 10

  za mało jest uświadamiających publikacji, w których pokazuje się schemat, dlaczego w takim tempie rośnie nasz dług publiczny i kto na tym korzysta, bo ktoś rządzi Polską i czerpie z tego spore materialne korzyści.
  Rozsądek nakazuje, aby przywileje dotyczyły tylko osób, które bezpośrednio narażają swoje życie, aby u nas było bezpiecznie i aby ludzie mieli tani węgiel, czyli uprzywilejowani powinni być tylko górnicy pracujący na przodku gdzie może dojść do obsunięcia się ściany lub policjanci w kryminalnej i prokuratorzy zajmujący się zorganizowanymi grupami przestępczymi, oraz żołnierze biorący bezpośredni udział w działaniach militarnych na które wysłali ich rządzący w imię zobowiązań międzynarodowych.

  Odpowiedz
 • 007KAL(2014-09-10 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę, że w tytule artykułu należy zastąpić skrót ZUS skrótem III RP, a najlepiej wpisać Jaśnie Nami Rządzących.
  Przy okazji proponuję zauważyć, że większość funkcjonariuszy III RP lubi mieć sukcesy i nie lubi się wysilać. To logiczne i sensowne, ale (u nas) prowadzi to do patologii. III RP ciągle szuka pod latarnią tego co zgubiła w nie oświetlonym miejscu.

  Odpowiedz
 • MMM(2014-09-10 12:12) Zgłoś naruszenie 10

  Wszystko prawda. Ja dostałem karę, podtrzymaną przez sąd (wspólnika ZUS) 2 tys. zł za nieterminowe płacenie. Panie w Zus i sąd pocieszyli mnie, że mogłem dostać 10 razy tyle, więc powinienem się cieszyć!!! Zawiesiłem działalność, zrobiłem jednego bezrobotnego (zwolniłem pracownika), który poszedł na garnuszek państwa i Zus płacony przez państwo. Ja działam od czasu do czasu, ubezpieczony jestem jako mąż swojej żony. Bez reformy systemu i podziału na obywateli pierwszej kategorii (górników itp) i drugiej (pozostałych przedsiębiorców) nic się nie zmieni.

  Odpowiedz
 • Stańczyx(2014-09-10 14:55) Zgłoś naruszenie 00

  Państwo pod auspicjami POlityków osiągnęło dno. Dzięki wysiłkom parlamentarzystów dno udało się przebić i Tytanik tonie dalej...

  Odpowiedz
 • polka(2014-09-10 15:48) Zgłoś naruszenie 00

  morduja w naszym kraju musialem go opuscic bo to kraj majacy na celu zzniszczyc obywateli bandyckie rzady tuskowatych

  Odpowiedz
 • mamuśka(2014-09-10 16:59) Zgłoś naruszenie 00

  Cały ZUS jeszcze funkcjonuje dzięki rzemiosłu,który nie ma takich obrońców jak Konfederacja pracodawców Lewiatan i związki zawodowe itp im nikt nie pomaga i nie dla nich umorzenia i abolicje ZUS, dziwią mnie tylko lata abolicji skoro kryzys gospodarczy przyszedł później,nie wiem być może się mylę,ale takie jest moje subiektywne odczucie niesprawiedliwości w ZUS,są równi i równiejsi...

  Odpowiedz
 • wieloszczet(2014-09-10 17:38) Zgłoś naruszenie 00

  Najważniejsze, aby o sprawie przywileju załatwiania na specjalnych zasadach spraw oczywistych, takich jak podatki, pisać jawnie i publicznie. I pilnować , aby załatwienie tych spraw było jawne i upublicznione ze szczegółami. Tylko takie widoczne dla wszystkich załatwienie spraw nie będzie źródłem kolejnej patologii załatwiania oczywistej konieczności "pod stołem" czy " Pod pędzącym królikiem". Nie będzie nikt miał interesu wyborczego, będzie moralnie. Bo Górnicy byli potrzebni, będą potrzebni, a teraz jest niedobrze i nie wiadomo, czy wina nie jest w tym, że władza (tak! tak!) przyznała im przywileje, a jak wiadomo, nikt nie lubi, jak mu coś odbierają. A na prawdziwą równość szans trzeba poczekać, zresztą... gdzie tak jest???

  Odpowiedz
 • qaduq(2014-09-10 21:15) Zgłoś naruszenie 10

  Nie tylko ZUS . Przypomnijmy owe słynne umorzenia długów kopalniom . Taki umorzony dług na konto ZUS powinien ze swojego resortowego konta pokryć podejmujący umorzenie minister . Zamiast tego ściema , że brakuje na składki . Podobnie fiskus powinien dopłacać co roku do ZUS na emerytury i renty nieskładkowe służb mundurowych , sprawiedliwości , prokuratury i te wszystkie specjalne z puli przyznanej przez premiera i całej erki . Okaże się , kto bierze najwięcej , a składek nie płaci i umilknie ten fałszywy jazgot o wstrętnych emerytach ,wartych złoty dwadzieścia groszy dziennie podwyżki . I o to chodzi !

  Odpowiedz
 • niesprawiedliwość polska(2014-09-12 07:51) Zgłoś naruszenie 20

  Rząd dał zus-owi wolna rękę do gnębienia małych firm,wolnych zawodów.Takim ludziom nic sie nie należyt z tego co należy sie pracownikowi w firmie,zakładzie,np.osoba ,która ma wolny zawód jak taksówkarz nie ma prawa do świadczenia przedemerytalnego,chociaz w terminie przez wiele lat płaci składki do zus.Natomiast pracownik zakładu takie prawo ma.Czy taksówkarz,który ma kłopoty zdrowotne i nie może dalej pracowac,mając 64 lata i 46 lat pracy,różni sie od zwykłego pracownika?Firmy kilkuosobowe zatrudniające chocby jednego pracownika musza ogłosic upadłość,a jaka upadłość ma ogłosic taksówkarz?nie ma dłuzników,nie zatrudnia pracowników,płaci regularnie składki?a skorzystac ze świadczenia nie może.uważam,że ustawodawcy po prostu o takich zawodach zapomnieli,i jest to bardzo krzywdzące dla tych osób.

  Odpowiedz
 • szerszeń(2014-09-12 22:48) Zgłoś naruszenie 00

  Obojętnie jak sie teraz nazywaja, to wszystko STYROPIANOWCY.
  Czy takiej Polski chcieli strajkujący w latach 80' ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane