Coraz więcej młodych ludzi ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Z danych Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor, wynika, że 163 tysiące osób
w wieku między 18 a 26 lat zalega z zadłużeniem - wynosi ono blisko 357 milionów złotych. Najwięcej takich osób mieszka w Warszawie.

Najczęściej młode osoby trafiają do Rejestru Dłużników z powodu zaciągniętych pożyczek, a ich zaległości w tym zakresie wynoszą ponad 133 mln złotych. Następne w kolejności są zobowiązania wynikające z niezapłaconych rachunków za usługi telekomunikacyjne - blisko 123 mikiony złotych. Coraz częściej gromadzone przez młodych zaległości dotyczą alimentów - chodzi o 43 miliony złotych.

Autorzy raportu przypominają, że młodzi ludzie, którzy znaleźli się w Rejestrze Dłużników, mają zachwianą wiarygodności finansową, co przekłada się także na zdolność kredytową. Następstwem tego jest na przykład brak możliwości wzięcia kredytu na mieszkanie, utrudniony dostęp do zakupów na raty czy problem z podpisaniem umowy abonamentowej z operatorem sieci komórkowej.

Najwięcej klientów podwyższonego ryzyka - między 18. a 26. rokiem życia - pochodzi ze Śląska i Mazowsza. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób w wieku studenckim. Najwięcej ich mieszka w Warszawie i Katowicach, gdzie zdążyli już zgromadzić zaległości na kolejno 42 i 41 miliony złotych. Najmniej młodych zadłużonych, którzy nie płacą terminowo, zamieszkuje Podlasie i Opolskie. Rekordzista to 26-letnia kobieta pochodząca z województwa dolnośląskiego. Jej zaległości to ponad 625 tysięcy złotych.