Czy na myśl o powrocie z urlopu ogarnia cię strach? Przerażają cię zaległości w e-mailowej korespondencji i codzienna rutyna? Jak sobie poradzić doradzają eksperci SWPS

Rutyna, presja terminów i natłok zobowiązań to główne przyczyny pojawiania się negatywnych emocji w trakcie pracy. Stres jest jednak nieodłączną częścią naszego życia zawodowego. Jak kontrolować napięcie i nie dopuszczać do powstawania sytuacji konfliktowych, zwłaszcza po powrocie z urlopu?

Jak kontrolować emocje w pracy?

– Działania doraźne polegają na umiejętnym zastosowaniu technik kontroli emocji, które odnoszą natychmiastowy skutek. Bardzo dobre efekty przynosi metoda „pomyśl o tym inaczej”. Polega ona na spojrzeniu na stresującą sytuację z innej perspektywy, np. zachowanie rozzłoszczonego klienta traktujemy jako przejaw jego zagubienia i frustracji, a nie jako osobisty atak – mówi dr Dorota Szczygieł, psycholog SWPS Sopot. – Innym dobrym sposobem jest „liczenie do dziesięciu”, które służy chwilowemu odwróceniu uwagi od stresującej sytuacji i „przeczekaniu najgorszego” – dodaje.

1-ego września wspieraj swoje dziecko

Koniec wakacji to również bardzo trudny okres dla dziecka. Szczególnie jeśli dopiero zaczyna szkolną karierę.

– Warto pamiętać, że jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja, musimy więc zrobić wszystko, by je z nią oswoić. Mimo iż jego lęki mogą wydawać się z perspektywy dorosłego nieco błahe, nie bagatelizujmy ich. Opowiedzmy o nowych obowiązkach, takich jak chodzenie na zajęcia czy odrabianie lekcji tak żeby miało poczucie kontroli nad nieznaną sytuacją – mówi dr Paulina Sobiczewska, psycholog SWPS i kierownik SWPS Training. – Natomiast jeśli dziecko niechętnie wraca do szkoły po wakacjach, spróbujmy dowiedzieć się co jest prawdziwym powodem. Być może źródło napięcia nie jest związane z samą szkołą, ale ze złymi relacjami z kolegami lub nauczycielami – dodaje.

Źródło: SWPS