Koniec umów śmieciowych, likwidacja luki w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz stabilne zatrudnienie dla młodych osób. To są tylko niektóre deklaracje w ramach projektu Polski Ład, które mają zmienić rynek pracy.

Do tej pory nie wiadomo, kiedy projekty ustaw związanych z Polskim Ładem trafią do Sejmu. Premier Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych 100 dni rząd przygotuje i przeprowadzi 10 kluczowych obszarów zmian w ramach nowego programu PiS.

Jak Polski Ład zmieni rynek pracy i jakie propozycje rząd ma dla osób pracujących? Oto deklaracje, które PiS przedstawił w ramach nowego programu.

Likwidacja luki w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Rząd zapowiada, że zobliguje duże firmy do tego, aby na żądanie pracownika w ciągu 30 dni musiały uzasadnić powód wypłacania określonego wynagrodzenia. Dodatkowo, zatrudnieni będą mogli zażądać informacji o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących takie same lub podobne obowiązki.

Koniec umów śmieciowych?

Rządzący zapowiadają ograniczone wykorzystanie umów cywilnoprawnych. Realizacja tego postulatu według PiS będzie możliwa poprzez pełne oskładkowanie umów zlecenia z perspektywą wprowadzenia jednego kontraktu na pracę.

Stabilne zatrudnienie dla młodych

Projekt ma pozwolić stworzyć program dla osób poniżej 30 roku życia. Jak czytamy w Polskim Ładzie, taka propozycja ma na celu zwiększenie stabilności zatrudnienia młodych osób przez inwestycje w ich kompetencje i dostarczenie wsparcia zawodowego.

Rządzący zapowiadają, że w realizację tego programu zostaną włączone urzędy pracy i instytucje szkoleniowe. Urząd pracy miałby współpracować z młodą osobą i pomagać jej w planowaniu dalszej ścieżki zawodowej. Dodatkowo każdy młody uczestnik programu dostanie bon szkoleniowy, który będzie można wykorzystać w wybranych instytucjach szkoleniowych.

Taki program ma zapewnić stabilność zatrudnienia i zwiększyć dopasowanie kompetencji młodych osób do potrzeb rynku pracy.

Home office i łączenie pracy z życiem rodzinnym

Rząd chce zmienić definicje osoby bezrobotnej co ma zachęcać do aktywizacji zawodowej w niepełnym wymiarze czasu tych, którzy nie mogą podjąć pracy na pełen etat.

Dodatkowo zmiany mają dotyczyć też pracy zdalnej. Z deklaracji wynika, że zostanie stworzony zapis umożliwiający świadczenie pracy z dowolnego miejsca oraz zaproponowana będzie formuła diety lub ryczałtu na pracę zdalną.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>>>>

Podniesienie kwoty wolnej od podatków

PiS chce podnieść kwotę wolną od podatków dla wszystkich pracujących do 30 tys. zł. Taka propozycja – jak twierdzi rząd - oznacza niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach oraz brak podatku od płacy minimalnej.

Czytaj więcej: Kwota wolna od podatku wzrośnie, ale o ile? Entuzjazm rządzących słabnie >>>>>

Ulga w PIT dla klasy średniej

Ulga w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, które osiągają roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł to kolejna propozycja. Dzięki niej reforma ma być neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. zł miesięcznie.

Stopa bezrobocia i luka w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce i luka w wynagradzanych jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej.

Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu br. wyniosła 3,1 proc. i jest to najniższy wynik w UE. Z kolei najwyższy wynik odnotowano w Hiszpanii, gdzie stopa bezrobocia sięga 15,4 proc.

Jeżeli chodzi o lukę płacową, według danych Eurostatu w 2019 roku w Polsce wyniosła ona 8,5 proc. Największą lukę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn odnotowano w Estonii – 21,7 proc., najmniejszą w Luksemburgu – 1,3 proc.