statystyki

Profilowanie pomocy dla bezrobotnych wątpliwe konstytucyjnie

autor: Karolina Topolska02.09.2014, 08:40; Aktualizacja: 02.09.2014, 08:42
bezrobotny-praca

Wniosek fundacji zawiera mocne argumenty.źródło: ShutterStock

Bezrobotni są przymuszani do wyrażania zgody na udostępnienie swoich danych osobowych, ogranicza się pomoc dla części z nich i dyskryminuje osoby w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Takie zarzuty wobec przyporządkowywania osób zarejestrowanych w pośredniakach do jednego z trzech profili znalazły się w piśmie Fundacji Panoptykon, która wystąpiła do rzecznika praw obywatelskich z sugestią zaskarżenia przepisów wprowadzających to rozwiązanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o obowiązujące od 27 maja 2014 r. regulacje ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) i wydanego na jej podstawie rozporządzenia w sprawie profilowania pomocy dla bezrobotnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 631). Zgodnie z nimi z bezrobotnym przeprowadza się wywiad, a zebrane informacje są przetwarzane przez system informatyczny, który przydziela mu profil. Od niego zależy rodzaj pomocy oferowanej przez pośredniak.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • 007KAL(2014-09-02 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  Do tego można dołożyć kolejny kwiatek. PEFRON dyskryminuje pracodawców i też łamie zasady równości. Jeżeli pracujący na etacie pracownik (np.) w wyniku zawału zaczyna być niepełnosprawny, to dotychczasowy jego pracodawca ma tylko koszty, bo taki pracownik jest mniej wydajny, częściej ma zwolnienia lekarskie, ma dłuższy urlop... Gdy jednak taki ktoś znajdzie pracę u nowego pracodawcy, a ten nowy pracodawca będzie zakładem pracy chronionej, to PEFRON w zasadzie zapłaci za jego zatrudnienie... Więc jedyne racjonalne zachowanie (starego pracodawcy) to zwolnienie niepełnosprawnego (najczęściej 40+)...

  Odpowiedz
 • pracownik PUP(2014-09-16 14:05) Zgłoś naruszenie 00

  A jeszcze jeden kwiatek w tej ustawie:
  - dyskryminacja pracowników PUP - sa pracownicy z dodatkami nawet kilkoma i bez nich choć wykonują nawet bardziej odpowiedzialne zakresy i obsługę osób. Ustawa pozwala na segregowanie pracowników wg. własnego zdania dyrektora.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane