statystyki

Zwrot za okulary może być wolny od ZUS

autor: Mariusz Stępień02.09.2014, 08:02; Aktualizacja: 02.09.2014, 10:09
Przepisy nie precyzują pojęcia okularów korygujących

Przepisy nie precyzują pojęcia okularów korygującychźródło: ShutterStock

Jeżeli lekarz zalecił podwładnemu stosowanie do pracy przy monitorze soczewek korygujących, to zwrot pieniędzy za ich zakup nie podlega oskładkowaniu.

ZUS z Gdańska w interpretacji indywidualnej przepisów (decyzja nr 218 z 5 czerwca 2014 r., DI/100000/43/589/2014) wyjaśnił, że świadczenie pieniężne z tytułu zwrotu kosztów nabycia okularów nie może korzystać z wyłączenia składkowego na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W myśl tego przepisu podstawy wymiaru należności nie stanowią korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów lub przepisów o wynagradzaniu, a polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.

ZUS podkreślił, że do zastosowania wspomnianego wyłączenia konieczne jest, by przychód miał postać niepieniężną oraz by pracownicy ponosili za uzyskaną korzyść częściową odpłatność choćby symboliczną. Jeśli zatem przedsiębiorca nie chce dokonywać samodzielnie zakupu okularów korygujących, ale zamierza zwracać na podstawie wewnętrznych przepisów koszty ich nabycia wszystkim zatrudnionym, np. na podstawie przedstawionej faktury, to musi opłacić składki.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane