statystyki

Jakie uprawnienia ma pracownik, którego dziecko się uczy

autor: Tomasz Zalewski29.08.2014, 07:41; Aktualizacja: 29.08.2014, 07:43
Ojciec z dzieckiem

Wywiadówki, odbieranie i zaprowadzanie podopiecznych do szkoły czy ich częste choroby kolidują z pracą zawodowąźródło: ShutterStock

Wywiadówki, odbieranie i zaprowadzanie podopiecznych do szkoły czy ich częste choroby kolidują z pracą zawodową. Prawo pomaga jednak pogodzić sfery obowiązków rodzicielskich i pracowniczych.

Czy ojciec i matka mogą brać wolne na opiekę

Praca matki Szymona, który chodzi do szkoły, wymaga częstych wyjazdów w teren. Nie zawsze w sytuacjach nagłych może ona skorzystać z wolnego dnia na opiekę nad dzieckiem. Czy może ją w tym zastąpić ojciec nieletniego?

Ustawodawca elastycznie uregulował zasady wykorzystania przez rodziców tego uprawnienia pracowniczego. Możliwość skorzystania z opieki mają zarówno ojciec, jak i matka dziecka. Pula wolnych dwóch dni na opiekę jest jednak wspólna dla obojga i rodzice między sobą powinni ustalić, w jaki sposób będą z nich korzystać. Nie ma przeszkód, by uprawnienie to w całości zrealizował np. tylko ojciec albo żeby podzielili się po jednym dniu. Pracodawcy opiekunów mogą wymagać od nich deklaracji dotyczących wykorzystania opieki przez drugiego rodzica. Jednak w praktyce nie mają narzędzi, by weryfikować ich prawdziwość.


Pozostało jeszcze 94% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane