statystyki

Jakie uprawnienia ma pracownik, którego dziecko się uczy

autor: Tomasz Zalewski29.08.2014, 07:41; Aktualizacja: 29.08.2014, 07:43
Ojciec z dzieckiem

Wywiadówki, odbieranie i zaprowadzanie podopiecznych do szkoły czy ich częste choroby kolidują z pracą zawodowąźródło: ShutterStock

Wywiadówki, odbieranie i zaprowadzanie podopiecznych do szkoły czy ich częste choroby kolidują z pracą zawodową. Prawo pomaga jednak pogodzić sfery obowiązków rodzicielskich i pracowniczych.

Czy ojciec i matka mogą brać wolne na opiekę

Praca matki Szymona, który chodzi do szkoły, wymaga częstych wyjazdów w teren. Nie zawsze w sytuacjach nagłych może ona skorzystać z wolnego dnia na opiekę nad dzieckiem. Czy może ją w tym zastąpić ojciec nieletniego?

Ustawodawca elastycznie uregulował zasady wykorzystania przez rodziców tego uprawnienia pracowniczego. Możliwość skorzystania z opieki mają zarówno ojciec, jak i matka dziecka. Pula wolnych dwóch dni na opiekę jest jednak wspólna dla obojga i rodzice między sobą powinni ustalić, w jaki sposób będą z nich korzystać. Nie ma przeszkód, by uprawnienie to w całości zrealizował np. tylko ojciec albo żeby podzielili się po jednym dniu. Pracodawcy opiekunów mogą wymagać od nich deklaracji dotyczących wykorzystania opieki przez drugiego rodzica. Jednak w praktyce nie mają narzędzi, by weryfikować ich prawdziwość.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane