statystyki

Do 2016 roku część rolników nie musi płacić składki zdrowotnej

autor: Beata Lisowska27.08.2014, 07:00; Aktualizacja: 27.08.2014, 09:12
Takie rozwiązanie rząd wprowadził już w 2012 r.

Takie rozwiązanie rząd wprowadził już w 2012 r.źródło: ShutterStock

Do końca 2016 r. rolnicy posiadający gospodarstwa poniżej 6 ha nie będą płacić składki zdrowotnej. Koszty ich leczenia pokryje budżet państwa. Natomiast właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 6 ha będą zobowiązani do płacenia składki w wysokości 1 zł za każdy hektar.

Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012–2014 (Dz.U. nr 123, poz. 1523 ze zm.). Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. i będą obowiązywały w latach 2015–2016.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • Obserwator(2014-08-27 13:33) Zgłoś naruszenie 20

    Jak to jest? Ten rząd ma Konstytucje w ...Przecież Trybunał Konstytucyjny już dawno orzekł (wniosek złożył BCC) ,że sposób naliczania emerytur z KRUS nie jest sprawiedliwy dla reszty płacących ubezpieczenia. Czy Tusk o tym nie wie ,czy chce się tylko przypodobać PSL (jedyna w Polsce partia klasowa) i trwać z nimi w koalicji? Przecież to hucpa. Dno. W Polsce jak u Orwella są równie i równiejsi. Rolnik do 6 hektarów może nie płacić składki zdrowotnej bo koalicja musi trwać?! Skandal.Skoro mamy system ubezpieczeniowy, składkę powinno się płacić w zależności od dochodów, a nie czy się jest rolnikiem, czy robotnikiem harującym do godz. 23 w w supermarkecie. i Innym nalicza się składkę zdrowotną od dochody nawet najmniejszego.PSL w odstawkę! Skończyć z tym reliktem PRL-u Wszyscy maja być równi wobec prawa. Ile lat można dymać nasze społeczeństwo, panie Pawlak, panie Piechociński. Brakuje pieniędzy na służbę zdrowia, a wy tu prywatę partyjną w dealu z PO załatwiacie.

    Odpowiedz
  • MAGDA(2014-08-27 15:05) Zgłoś naruszenie 20

    Znam takich rolników co swoim dzieciom robią 18-tki jak wesela na 150 osób,ale są biedni i nie będą płacić skladek zdrowotnych,bo mają hektary pod szkłem.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-08-27 13:30) Zgłoś naruszenie 20

    A szpitale powiatowe to wieś wprost oblega. Bo darmocha.
    Tego to państwo buractwa nauczyło. Wszystko im się należy. Za darmo.

    Odpowiedz
  • Wkurznony(2014-08-27 21:55) Zgłoś naruszenie 10

    Na właśnie - nie będą płacić zdrowotnej - to jaką właściwie będą płacić ? A pisze się ciągle o mundurowych że darmozjady a Oni płacą i to wysokie składki zdrowotne... Widocznie rolnicy żywią i bronią NAS za mundurowych...PARANOJA... Zwykły zjadacz chleba jak chce założyć firmę to musi bebechy płacić pomimo, że nie zarabia a rolnikowi WSZYSTKO można ... Podziękuję PSL- owi przy najbliższych wyborach...

    Odpowiedz
  • Stachu(2014-08-27 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet emeryci i renciści płacą więcej na składkę zdrowotne jak KUŁAKI.To jest skandal !!!

    Odpowiedz
  • elka(2014-08-27 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    to skandal,co oni wyprawiają mają nas podatników za durni!

    Odpowiedz
  • ekonom(2014-08-27 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    to dlatego brakuje pieniędzy dla tych co płacą wysokie składki z każdego źródła utrzymania

    Odpowiedz
  • ela(2014-08-27 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Swiętych krów u nas nie brakuje.

    Odpowiedz
  • k(2014-08-27 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    1 zł tyle może powinien kosztować hektar ziemi pod zabudowę lub nawet z zabudową pod klucz, też nowy samochód w tym kraju dlaczego nie, to adekwatna cena do dochodów większości ludzi a gdzie jeszcze urządzenie pokoju np. dla dziecka za kilkadziesiąt tysięcy !, w tv jak pokazują to rolnicy biedni, rzadko jakiś tzw. „rozwojowy” się trafi jak pokazywali w komedii Kogel-mogel, gdzie tam naczelnik odpowiednika kołchozu dawał talon na kombajn, a do co zamożniejszych na wesele na wódę się stawiał, teraz chyba dotacja jak dostanie, jeden dostanie inny nie? , te składki różne stale rosnące biją w ludzi mocno, ew. płacić więcej można ale też zarabiać dużo, a t z reguły nie idzie w parze, jakoś tak system różnyhc wielu wynagrodzeń stworzyli ułomnie i nie chcą zmienić !

    Odpowiedz
  • pz(2014-08-27 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Może mam pomysł zwolnijmy się wszyscy z pracy co muszą płacić składki, może wtedy państwo zrozumie że tak nie może być. Mi pobierają 33% całej pensji a rolnicy żyją w dostatku. Apeluje do młodzieży uciekajcie za granicę bo to chore państwo

    Odpowiedz