Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada – wynika z rozporządzenia podpisanego przez premiera Donalda Tuska. W razie konieczności przeprowadzenie drugiej tury, jej termin ustalono na 30 listopada. Znana jest już także wysokość diet dla członków komisji wyborczych. Wszyscy dostaną ponad stuprocentowe podwyżki, a dieta maksymalnie wyniesie 650 PLN.

Członkowie komisji wyborczych dostaną wysokie podwyżki. Do tej pory przewodniczący terytorialnych komisji wyborczych podczas wyborów samorządowych otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 245 PLN. W tegorocznych wyborach ich wynagrodzenie będzie wyższe o 165% i wyniesie 650 PLN. To nie jest jednak najwyższa podwyżka, te otrzymają bowiem zastępcy i członkowie terytorialnych komisji wyborczych.

Pierwsi dostaną o 167% więcej i zarobią 600 PLN, drudzy natomiast otrzymają 550 PLN, czyli o 175% więcej niż w ubiegłych wyborach. Dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych została przewidziana dieta w wysokości 380 PLN, a dla ich zastępców – 330 PLN. Najmniej zarobią członkowie obwodowych komisji wyborczych – 300 PLN. Jednak ich wynagrodzenie będzie również ponad dwukrotnie wyższe niż w wyborach z roku 2010.