statystyki

Zawał serca też może być wypadkiem przy pracy

autor: Michał Kuc04.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 04.08.2014, 08:47
Zdrowie

Zdrowieźródło: ShutterStock

ZUS w Częstochowie nie uznał za wypadek przy pracy śmierci kierowcy zaatakowanego przez pasażera. Jednocześnie podniósł przewoźnikowi składkę ubezpieczenia wypadkowego, powołując się na to zdarzenie. Zmienił decyzję w pierwszej sprawie dopiero, gdy trafiła ona do sądu.

W zeszłym roku kierowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie zmarł na zawał serca, gdy napastnik próbował na pętli autobusowej wyciągnąć go z szoferki. Pracodawca, Państwowa Inspekcja Pracy, oraz biegły powołany przez prokuraturę uznały to za wypadek przy pracy. W ich przekonaniu zdarzenie spełniało wszystkie przesłanki: było nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w związku z pracą, tj. podczas wykonywania zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Wdowa zwróciła się więc do ZUS o wypłatę ok. 65 tys. zł jednorazowego odszkodowania. Ten jednak odmówił.

– Nie kwestionujemy faktu zaistnienia wypadku przy pracy. Odmówiliśmy wypłaty odszkodowania, gdyż nie widzimy bezpośredniego związku między wypadkiem a śmiercią kierowcy. Zdaniem lekarza orzecznika nastąpiła ona bowiem z przyczyn naturalnych – tłumaczyła w maju 2014 r. Ewa Jęczmyk, rzecznik częstochowskiego oddziału ZUS.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane