statystyki

Zawał serca też może być wypadkiem przy pracy

autor: Michał Kuc04.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 04.08.2014, 08:47
Zdrowie

Zdrowieźródło: ShutterStock

ZUS w Częstochowie nie uznał za wypadek przy pracy śmierci kierowcy zaatakowanego przez pasażera. Jednocześnie podniósł przewoźnikowi składkę ubezpieczenia wypadkowego, powołując się na to zdarzenie. Zmienił decyzję w pierwszej sprawie dopiero, gdy trafiła ona do sądu.

W zeszłym roku kierowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie zmarł na zawał serca, gdy napastnik próbował na pętli autobusowej wyciągnąć go z szoferki. Pracodawca, Państwowa Inspekcja Pracy, oraz biegły powołany przez prokuraturę uznały to za wypadek przy pracy. W ich przekonaniu zdarzenie spełniało wszystkie przesłanki: było nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w związku z pracą, tj. podczas wykonywania zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Wdowa zwróciła się więc do ZUS o wypłatę ok. 65 tys. zł jednorazowego odszkodowania. Ten jednak odmówił.

– Nie kwestionujemy faktu zaistnienia wypadku przy pracy. Odmówiliśmy wypłaty odszkodowania, gdyż nie widzimy bezpośredniego związku między wypadkiem a śmiercią kierowcy. Zdaniem lekarza orzecznika nastąpiła ona bowiem z przyczyn naturalnych – tłumaczyła w maju 2014 r. Ewa Jęczmyk, rzecznik częstochowskiego oddziału ZUS.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane