ZUS: Bez dyskryminacji rencistów socjalnych

autor: Bożena Wiktorowska28.07.2014, 08:55; Aktualizacja: 28.07.2014, 08:57
Emeryt

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.źródło: ShutterStock

ZUS nie zawiesi wypłaty osobie, która zdecyduje się na studia poza granicami kraju. Zainteresowany będzie musiał tylko udowodnić, że stale mieszka w Polsce.

Poprawie ulegnie sytuacja rencistów socjalnych. Osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy, u których naruszenie sprawności organizmu nastąpiło przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, będą mogły swobodnie przemieszczać się po całej Unii Europejskiej. Do Senatu trafi uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dokument ten wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r. (sygn. akt P 11/12). Sędziowie TK uznali, że art. 2 pkt 1 ustawy z 22 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 982) jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Jedną z zakwestionowanych przesłanek prawa do tego świadczenia był wymóg zamieszkiwania i jednoczesnego faktycznego przebywania na terytorium Polski. Osoba opuszczająca czasowo nasz kraj, bez względu na cel wyjazdu, traciła jednocześnie uprawnienie do renty socjalnej. Teraz zainteresowany będzie musiał udowodnić, że stale zamieszkuje w Polsce, a jego pobyt poza granicami jest czasowy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane