statystyki

ZUS: Bez dyskryminacji rencistów socjalnych

autor: Bożena Wiktorowska28.07.2014, 08:55; Aktualizacja: 28.07.2014, 08:57
Emeryt

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.źródło: ShutterStock

ZUS nie zawiesi wypłaty osobie, która zdecyduje się na studia poza granicami kraju. Zainteresowany będzie musiał tylko udowodnić, że stale mieszka w Polsce.

Poprawie ulegnie sytuacja rencistów socjalnych. Osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy, u których naruszenie sprawności organizmu nastąpiło przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, będą mogły swobodnie przemieszczać się po całej Unii Europejskiej. Do Senatu trafi uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dokument ten wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r. (sygn. akt P 11/12). Sędziowie TK uznali, że art. 2 pkt 1 ustawy z 22 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 982) jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Jedną z zakwestionowanych przesłanek prawa do tego świadczenia był wymóg zamieszkiwania i jednoczesnego faktycznego przebywania na terytorium Polski. Osoba opuszczająca czasowo nasz kraj, bez względu na cel wyjazdu, traciła jednocześnie uprawnienie do renty socjalnej. Teraz zainteresowany będzie musiał udowodnić, że stale zamieszkuje w Polsce, a jego pobyt poza granicami jest czasowy.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane