Niepełnosprawni: Firmy łatwiej uzyskają zwrot kosztów

autor: Beata Lisowska28.07.2014, 07:50; Aktualizacja: 28.07.2014, 08:51
niepełnosprawni

Unijne rozporządzenie nr 651/2014 zacznie obowiązywać 1 stycznia 2015 r.źródło: ShutterStock

Pracodawca otrzyma zwrot wydatków poniesionych na zatrudnienie osoby bezrobotnej z dysfunkcjami, której nie skierował do niego urząd pracy.

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowela dostosowuje polskie przepisy do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (Dz.Urz. UE L 187/1). Umożliwi ona ciągłość udzielania pomocy publicznej firmom gdzie pracjują lub zamierzającym zatrudniać osoby niepełnosprawne.

Projekt przewiduje poszerzenie kręgu osób, których zatrudnienie uprawnia przedsiębiorcę do ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych w związku z utworzeniem miejsc pracy dla niepełnosprawnych. Obecnie pomoc taka przysługuje firmie, jeśli stworzy etat dla osoby niepełnosprawnej, która była bezrobotna i została skierowana do przedsiębiorstwa przez powiatowy urząd pracy. Po zmianie refundacja kosztów będzie możliwa w przypadku wszystkich niepełnosprawnych bez względu na to, czy trafili oni do przedsiębiorstwa za pośrednictwem urzędu pracy, czy też nie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane