Nieco ponad jeden dzień pracy wystarczy prezesowi spółki giełdowej na zarobienie pieniędzy potrzebnych do opłacenia tygodniowych wakacji w Grecji, Hiszpanii czy Turcji. Kasjer, by zdobyć pieniądze na ten sam cel, musi przepracować nawet 45 dni.

Firma Work Service przygotowała zestawienie dotyczące tego, jak długo przedstawiciele różnych zawodów muszą pracować na wakacyjny wyjazd do pięciu najpopularniejszych wśród polskich turystów krajów (Grecja, Egipt, Turcja, Hiszpania i Tunezja – średni koszt wakacji w każdym z tych krajów wyliczył portal Wakacje.pl na podstawie danych dotyczących średnich cen własnych ofert od początku 2014 r.). I tak średni koszt wakacji w Grecji wynosi 2326 zł za osobę, w Egipcie – 2127 zł za osobę, w Turcji – 2381 zł za osobę, w Hiszpanii – 2699 zł za osobę, a w Tunezji – 1943 zł za osobę. Z kolei dane dotyczące przepracowanych dni obejmują wszystkie dni w roku - także weekendy i dni wolne od pracy.

Inne

Z zestawienia przygotowanego przez Work Service wynika, że prezes spółki giełdowej (średnie miesięczne wynagrodzenie netto – 47771,6 zł) po niecałych dwóch dniach pracy zarobi kwotę wystarczającą, by opłacić wakacje w każdym z wymienionych wyżej pięciu krajów. Lekarz specjalista (średnie miesięczne wynagrodzenie netto – 15421,2 zł) na wakacje w Tunezji będzie musiał natomiast pracować przez 3,7 dnia, a aby opłacić wakacje w Hiszpanii musi przepracować nieco ponad 5 dni. Z kolei sędzia (średnie miesięczne wynagrodzenie netto – 7337,9 zł), by wyjechać do Hiszpanii musi przepracować 10,9 dni.

Najdłużej na wyjazd wakacyjny musi pracować kasjer (średnie miesięczne wynagrodzenie netto – 1772,4 zł). Osoba zatrudniona na tym stanowisku kwotę potrzebną na wyjazd do Tunezji zdobędzie w ciągu 32,4 dnia. Z kolei by opłacić wakacje w Egipcie musi pracować 35,5 dnia, a aby zdobyć środki na wyjazd do Grecji będzie musiała przepracować 38,8 dnia. Najdłużej – 45 dni – kasjer będzie musiał pracować, by zdobyć pieniądze na wyjazd do Hiszpanii.

Biorąc pod uwagę aktualną średnią krajową (miesięczne wynagrodzenie rzędu 2763,1 zł netto), przeciętny Polak musi pracować przez prawie 25 dni, aby pojechać do Grecji; prawie 23 dni, aby znaleźć się w Egipcie; ponad 25 dni, aby pojechać do Turcji; prawie 29 dni, aby wakacje spędzić w Hiszpanii i niespełna 21 dni, aby wylądować w Tunezji. - Te wyliczenia nie biorą jednak pod uwagę wydatków na życie, więc w rzeczywistości, aby zaoszczędzić na wakacje, musimy niestety pracować dłużej – zaznacza Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA.

Oprac. AB na podstawie materiałów prasowych