statystyki

Jak oszukiwać ZUS: Przekręt "na agencję" ma swój ciąg dalszy

autor: Sylwia Czubkowska, Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz, Łukasz Guza17.07.2014, 07:39; Aktualizacja: 17.07.2014, 09:40
Oszustwo

Oszustwoźródło: ShutterStock

Pracownicy, za których nie odprowadzano składek, mogą walczyć o swoje prawa. W najgorszym wypadku pieniądze na ubezpieczenie zostaną pokryte ze specjalnego funduszu.

Ponad 25 tysięcy pracowników i 500 przedsiębiorstw jest w poważnych tarapatach. Jak pisaliśmy wczoraj, firmy, chcąc zmniejszyć koszty pracy, skorzystały z oferty agencji pracy Centrum Niderlandzkie, Royal i K.U.K.-E.F.I. Te obiecywały opłacenie za nie części składek ZUS. W rzeczywistości nie robiły tego czasem nawet latami. Zdaniem prokuratury może chodzić nawet o 120 mln zł zaległych składek.

Wrocławska prokuratura postawiła zarzuty pięciu osobom (choć główny sprawca, którego oskarżono o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, zbiegł za granicę), zabezpieczyła majątek o wysokości zaledwie 3,5 mln zł, czyli o wiele mniejszy niż niewpłacone składki. ZUS zaczął więc wymagać zaległości od pracodawców, którzy z usług agencji skorzystali. Zapadają już sądowe wyroki nakazujące tym firmom pokrycie składek, których nie przelały agencje. Pierwszy taki wyrok jest już prawomocny, bo potwierdził go Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Mała gastronomiczna firma z Olsztyna ma w jego wyniku do zapłacenia blisko 200 tys. zł. Problemy mają także pracownicy, których dokumentacja pracownicza trafiła do agencji, które stawały się ich pracodawcami.

DGP analizuje najpoważniejsze pytania, jakie pojawiły się w związku z tą aferą.

1. Jak w ogóle mogło dojść do takiej sytuacji? Przecież firmy miały podpisane umowy z agencjami. Dlaczego więc ZUS i sądy nie chcą ich uznać?


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Kuba(2014-07-17 11:25) Zgłoś naruszenie 20

  Przecież to Donald Tusk i Jego POlityczni zlodzieje (wieku emerytalnego) i innych nauczyli społeczeństwo kolesi,że Umowy POzorne to nie ta bajka i mozna tworzyć spólki córki ,agencje wzajemnej adoracji, po to tylko aby dymać pracowników i ZUS a kolesie aby mieli sie lepiej!

  Odpowiedz
 • Maria(2014-07-24 23:25) Zgłoś naruszenie 10

  Najwyższy czas zlikwidować agencje pracy jako patologiczne

  Odpowiedz
 • nienawidzętuska(2014-07-18 13:35) Zgłoś naruszenie 01

  do 1. Kuba
  Coś słabo znasz Tuska. On uczył już Bagsika i Gąsiorowskiego, jak zrobić oscylator, on stoi za upadkiem amerykańskiego Enronu, a ostatnio pokazywał Józkowi "Bacy" Gąsiennicy jak oszukiwać w trzy karty na bazarze.
  To tylko symboliczne złodziejskie działalności Tuska, przecież tak naprawdę, to on odpowiada za WSZYSTKO ZŁE co dzieje się nie tylko w tym kraju, ale i na świecie, nie tylko teraz ale i OD ZAWSZE.
  Prawda?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane