statystyki

Kiedy używanie prywatnego pojazdu jest zwolnione z opłat do ZUS

autor: Michał Kuc15.07.2014, 07:44; Aktualizacja: 15.07.2014, 09:54
Nie wszystkie przychody wlicza się jednak do podstawy wymiaru składki

Nie wszystkie przychody wlicza się jednak do podstawy wymiaru składkiźródło: ShutterStock

Strony muszą zawrzeć umowę o używaniu do celów służbowych pojazdu niebędącego własnością firmy. Zwolnieniu podlega kwota do wysokości limitów wskazanych w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Pracodawca może wskazać niższą rekompensatę, niż przewidują przepisy

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wiąże się z przychodami. Za taki uznaje się wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, powodujące wzrost aktywów albo zmniejszenie pasywów, pod warunkiem że zostały faktycznie otrzymane. Jest to ważne zastrzeżenie, gdyż zdarza się, że strony umówią się na określone wynagrodzenie, które z różnych przyczyn nie zostaje wypłacone. W takiej sytuacji nie trzeba odprowadzać składek do ZUS.

Zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem będą w szczególności otrzymane pieniądze, a także rzeczy, prawa i świadczenia (choćby nieodpłatne), umorzone lub przedawnione zobowiązania oraz odliczony albo zwrócony podatek. Ich wartość – wyrażona w kwocie pieniężnej – będzie podstawą, od której pracodawca wyliczy co miesiąc składki ubezpieczeniowe, stosując ustawowe stawki (19,52 proc. ubezpieczenie emerytalne, 8 proc. rentowe, 2,45 proc. chorobowe, od 0,67 proc. do 3,86 proc. wypadkowe, 9 proc. zdrowotne).

Nie wszystkie przychody wlicza się jednak do podstawy wymiaru składki. O wyłączeniach decyduje par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należą do nich m.in. nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika. Ponadto ulga obejmuje koszty związane z używaniem przez pracowników prywatnych pojazdów do celów służbowych, o ile są one wykorzystywane w jazdach lokalnych.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane