statystyki

Kiedy używanie prywatnego pojazdu jest zwolnione z opłat do ZUS

autor: Michał Kuc15.07.2014, 07:44; Aktualizacja: 15.07.2014, 09:54
Nie wszystkie przychody wlicza się jednak do podstawy wymiaru składki

Nie wszystkie przychody wlicza się jednak do podstawy wymiaru składkiźródło: ShutterStock

Strony muszą zawrzeć umowę o używaniu do celów służbowych pojazdu niebędącego własnością firmy. Zwolnieniu podlega kwota do wysokości limitów wskazanych w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Pracodawca może wskazać niższą rekompensatę, niż przewidują przepisy

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wiąże się z przychodami. Za taki uznaje się wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, powodujące wzrost aktywów albo zmniejszenie pasywów, pod warunkiem że zostały faktycznie otrzymane. Jest to ważne zastrzeżenie, gdyż zdarza się, że strony umówią się na określone wynagrodzenie, które z różnych przyczyn nie zostaje wypłacone. W takiej sytuacji nie trzeba odprowadzać składek do ZUS.

Zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem będą w szczególności otrzymane pieniądze, a także rzeczy, prawa i świadczenia (choćby nieodpłatne), umorzone lub przedawnione zobowiązania oraz odliczony albo zwrócony podatek. Ich wartość – wyrażona w kwocie pieniężnej – będzie podstawą, od której pracodawca wyliczy co miesiąc składki ubezpieczeniowe, stosując ustawowe stawki (19,52 proc. ubezpieczenie emerytalne, 8 proc. rentowe, 2,45 proc. chorobowe, od 0,67 proc. do 3,86 proc. wypadkowe, 9 proc. zdrowotne).

Nie wszystkie przychody wlicza się jednak do podstawy wymiaru składki. O wyłączeniach decyduje par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należą do nich m.in. nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika. Ponadto ulga obejmuje koszty związane z używaniem przez pracowników prywatnych pojazdów do celów służbowych, o ile są one wykorzystywane w jazdach lokalnych.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane