Przedłużenie kadencji organów izb lekarsko-weterynaryjnych do końca pandemii – takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.

Do tej pory organy samorządu weterynarzy były wybierane na okres czterech lat. Problem w tym, że obecna kadencja upływa w pierwszej połowie 2021 r. Projekt ma uregulować postępowanie w przypadkach, gdy jej koniec wypadnie w sytuacji nadzwyczajnej – np. w okresie epidemii.
ok. 17 tys. tylu jest w Polsce lekarzy weterynarii
ok. 500-600 tylu lekarzy weterynarii uzyskuje co roku tytuł specjalisty
Już w listopadzie ub.r. Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, zwrócił się do ministra rolnictwa z prośbą o zmianę przepisów. Wskazywał, że ze względu na specyficzną procedurę wyborów – są one trzystopniowe i trwają około pół roku – przedłużenie kadencji wybranych poprzednio reprezentantów jest optymalną opcją. – W świetle obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce i aktualnych prognoz dotyczących trwania pandemii niemożliwym staje się rozpoczęcie organizowania rejonowych spotkań wyborczych i zakończenia wyborów w przewidzianym terminie – czytamy w stanowisku izby. Jest to tym bardziej uzasadnione, że analogiczne rozwiązania wprowadzono w przypadku innych samorządów zawodowych.
Resort przychylił się do wniosku weterynarzy. Projekt zakłada bowiem, że w przypadku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego kadencja organów samorządu zostaje automatycznie przedłużona, a wybory będą odbywały się w takich przypadkach nie wcześniej niż przed upływem 30 dni od jego zakończenia. – W obecnej sytuacji wpłynie to na bezpieczeństwo zdrowotne lekarzy weterynarii uczestniczących w takich wyborach – argumentuje resort.
Przedstawiciele samorządu nie kryją zadowolenia. – Dzięki temu będzie możliwość przeprowadzenia bezpiecznych i w pełni demokratycznych wyborów. Czekamy teraz na szczegóły projektu – komentuje Witold Katner, rzecznik prasowy KILW.
Etap legislacyjny
Projekt umieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów