Choć Polacy – na tle innych Europejczyków – mają prawo do stosunkowo długich urlopów, wiele osób, zamiast odpoczywać, nawet wyjeżdżając na wakacje mentalnie pozostaje w pracy. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja tych, którzy muszą zastępować udających się na urlop kolegów, w związku z czym spadają na nich dodatkowe obowiązki. Dlatego do urlopu współpracownika warto się przygotować.

Osoba, która udaje się na urlop powinna przed wyjazdem zadbać o to, aby podczas wypoczynku praca nie dawała jej o sobie znać. W miarę możliwości należy więc wykonać wszystkie bieżące zadania oraz poinformować odpowiednio wcześniej kontrahentów i współpracowników, aby ewentualne sprawy załatwić przed wyjazdem. Osobie, która zastępuje wyjeżdżającego na wakacje należy też przekaż wszystkie niezbędne informacje – tak aby pracownik przebywający na urlopie nie był potem bombardowany telefonami z pracy. - Uporządkuj dokumenty i pliki, aby łatwo można było w nich wszystko odnaleźć. Dokładne przekazanie wszystkich materiałów oraz wskazówek zaprocentuje. Spędzisz urlop spokojnie, bez sprawdzania służbowej poczty czy odbierania telefonu – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Z kolei osoba, która ma zastępować wyjeżdżającego na urlop powinna sama wykazać się inicjatywą i przygotować sobie listę pytań dotyczącą dodatkowych obowiązków, jakie na nią spadną. - Na 2-3 dni przed wyjazdem poświęć trochę czasu na rozmowę, uzyskaj wszelkie potrzebne informacje, ustal harmonogram działań oraz zbierz potrzebne dokumenty – mówi Majewska.

Grunt to praca zespołowa

Okres, gdy jedna lub kilka osób odpoczywa od pracy, to intensywny czas dla pozostałych członków zespołu. - Jeśli musisz zrobić kilka rzeczy naraz, nie pozwól, aby w twoje działania wkradł się chaos. Ustal priorytety i po kolei realizuj działania. Zastanów się, co może kilka dni poczekać. Jeśli zadań jest za dużo, poproś o pomoc współpracowników. – tłumaczy ekspert portalu monsterpolska.pl.

Wakacje – dobry czas na planowanie?

Letnie miesiące to także dobry czas na nadrobienie zaległości lub wcześniejsze pomyślenie o nadchodzących projektach. Warto zastanowić się, czy nie ma takich zadań, które choć są zaplanowane na jesień, można rozpocząć już teraz. Dobrym pomysłem jest także dokładna analiza całorocznej pracy. Na jej podstawie można dokonać oceny własnych działań, lepiej zorganizować czas w przyszłości oraz wyciągnąć wnioski, które pomogą usprawnić pracę w przyszłości.

Wracasz z urlopu? Zrób to mądrze

Często pracownik wracający z wypoczynku już pierwszego dnia rzuca się w wir zadań i zabiera się za projekty wymagające dużego zaangażowania. Tymczasem mądrzej jest dać sobie chwilę na przyzwyczajenie się do normalnego trybu pracy. - Pierwszy dzień po powrocie wykorzystaj na przejrzenie maili i rozmowy ze współpracownikami w celu zorientowania się, jaki status mają poszczególne projekty. Bądź pozytywnie nastawiony i nie odliczaj dni do kolejnego urlopu, bo to nie pozwoli ci się skupić na obowiązkach. Unikniesz dzięki temu też stresu powakacyjnego i nie będziesz reagował irytacją na powrót do rzeczywistości – radzi Majewska.

Oprac. AB na podstawie materiałów monsterpolska.pl