statystyki

Przedsiębiorca opiekujący się dzieckiem ze składkami od państwa

autor: Michał Kuc17.06.2014, 07:25; Aktualizacja: 10.09.2014, 15:11
Ojciec z dzieckiem

Ojciec z dzieckiemźródło: ShutterStock

Przepisy umożliwiające finansowanie z budżetu opłat przedsiębiorcy na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w okresie sprawowania osobistej opieki nad potomkiem własnym lub przysposobionym obowiązują od 1 września 2013 r.

Przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dają rodzicom szczególne uprawnienia w związku z urodzeniem dziecka. Są to przede wszystkim urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski oraz przysługujący w tym okresie zasiłek macierzyński. Po ich zakończeniu każdy z rodziców ma prawo otrzymać urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad potomkiem. Przysługuje on pracownikom na mocy art. 186 kodeksu pracy. I choć dla osób prowadzących działalność gospodarczą funkcjonuje on na nieco innych zasadach, to potocznie bywa określany urlopem wychowawczym dla przedsiębiorców (art. 14a ust. 1d i 1e ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uprawnienie to przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą od września 2013 r.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane