statystyki

Przedsiębiorca opiekujący się dzieckiem ze składkami od państwa

autor: Michał Kuc17.06.2014, 07:25; Aktualizacja: 10.09.2014, 15:11
Ojciec z dzieckiem

Ojciec z dzieckiemźródło: ShutterStock

Przepisy umożliwiające finansowanie z budżetu opłat przedsiębiorcy na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w okresie sprawowania osobistej opieki nad potomkiem własnym lub przysposobionym obowiązują od 1 września 2013 r.

Przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dają rodzicom szczególne uprawnienia w związku z urodzeniem dziecka. Są to przede wszystkim urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski oraz przysługujący w tym okresie zasiłek macierzyński. Po ich zakończeniu każdy z rodziców ma prawo otrzymać urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad potomkiem. Przysługuje on pracownikom na mocy art. 186 kodeksu pracy. I choć dla osób prowadzących działalność gospodarczą funkcjonuje on na nieco innych zasadach, to potocznie bywa określany urlopem wychowawczym dla przedsiębiorców (art. 14a ust. 1d i 1e ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uprawnienie to przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą od września 2013 r.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane