statystyki

Więcej bitych dzieci zabranych rodzicom

autor: Michalina Topolewska16.06.2014, 07:36; Aktualizacja: 16.06.2014, 09:12
System przeciwdziałania przemocy

System przeciwdziałania przemocyźródło: DGP

Pracownicy socjalni wspólnie z policją i lekarzami w 2013 r. częściej niż rok wcześniej interweniowali w sprawie przemocy w rodzinie.

W ubiegłym roku 565 dzieci, których zdrowie lub życie było bezpośrednio zagrożone w związku z przemocą w rodzinie, zostało zabranych z domu bez wcześniejszego wyroku sądowego. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że takich przypadków było o 65 więcej niż w 2012 r. Zdaniem gmin oraz ekspertów uprawnienie to jest stosowane w skrajnych sytuacjach i dopiero w kolejnych latach będzie można stwierdzić, czy liczba zabieranych dzieci będzie nadal szybko rosła.

Wspólna decyzja

Specjalna procedura zabezpieczania bitego dziecka jest stosowana od połowy 2010 r. To wtedy do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 180, poz. 1493 ze zm.) dodany został art. 12a, który przewiduje, że pracownik socjalny ma prawo zabrać dziecko agresywnym rodzicom. Decyzję w tej sprawie podejmuje wspólnie z przedstawicielem policji i służby zdrowia (lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym). W takiej sytuacji zostaje ono umieszczone u najbliższej rodziny, a gdy jej nie ma – w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub rodzinie zastępczej.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane