statystyki

Więcej bitych dzieci zabranych rodzicom

autor: Michalina Topolewska16.06.2014, 07:36; Aktualizacja: 16.06.2014, 09:12
System przeciwdziałania przemocy

System przeciwdziałania przemocyźródło: DGP

Pracownicy socjalni wspólnie z policją i lekarzami w 2013 r. częściej niż rok wcześniej interweniowali w sprawie przemocy w rodzinie.

W ubiegłym roku 565 dzieci, których zdrowie lub życie było bezpośrednio zagrożone w związku z przemocą w rodzinie, zostało zabranych z domu bez wcześniejszego wyroku sądowego. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że takich przypadków było o 65 więcej niż w 2012 r. Zdaniem gmin oraz ekspertów uprawnienie to jest stosowane w skrajnych sytuacjach i dopiero w kolejnych latach będzie można stwierdzić, czy liczba zabieranych dzieci będzie nadal szybko rosła.

Wspólna decyzja

Specjalna procedura zabezpieczania bitego dziecka jest stosowana od połowy 2010 r. To wtedy do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 180, poz. 1493 ze zm.) dodany został art. 12a, który przewiduje, że pracownik socjalny ma prawo zabrać dziecko agresywnym rodzicom. Decyzję w tej sprawie podejmuje wspólnie z przedstawicielem policji i służby zdrowia (lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym). W takiej sytuacji zostaje ono umieszczone u najbliższej rodziny, a gdy jej nie ma – w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub rodzinie zastępczej.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane