statystyki

UE płaci za podnoszenie kwalifikacji Polaków, efetów nie widać

autor: Beata Lisowska12.06.2014, 19:00
Uczenie się przez całe życie

Uczenie się przez całe życieźródło: DGP

Wsparcie Unii na podnoszenie kwalifikacji Polaków przyniosły marny skutek. Taki jest efekt odgórnego zarządzania rynkiem szkoleń dla firm i pracowników.

Nie widać efektów zrealizowania ponad 6 tys. projektów szkoleniowych dla osób bezrobotnych i około 8 tys. skierowanych do pracowników firm, które w latach 2007– 2013 były dotowane przez Brukselę. Zawinił przede wszystkim sposób podziału funduszy.

Niechciana oferta

Dotychczas rynek kursów dotowanych z funduszy unijnych był regulowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy. Ustalając kryteria dla firm szkoleniowych, starających się o unijne dotacje na ten cel, urzędnicy wskazywali np. branże, które w danym regionie powinny być wspierane, a także odbiorców wsparcia, np. wiek potencjalnych kursantów. W efekcie dominowały np. kursy dla osób w wieku powyżej 50. lat, o niskich kwalifikacjach z takich branż jak informatyka czy ekologia. Tymczasem firmy szkoleniowe, które pisały projekty dostosowane do wymogów narzuconych przez państwowe instytucje, miały i nadal mają kłopot z rekrutacją chętnych. Niektóre z nich za zgodą urzędów zaczęły nawet naginać kryteria i rekrutowały na kursy np. osoby poniżej 50. roku życia.

Ekspertów ta sytuacja nie dziwi. Zdaniem dr. Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych, błędem było to, że oferta firm, które otrzymywały unijne pieniądze, nie była poddawana weryfikacji rynku.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane