Niepełnosprawni przedsiębiorcy będą mogli dalej się ubiegać o zwrot opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.
Nowe unijne przepisy dotyczące pomocy de minimis wymagają dostosowania do nich prawa krajowego. Taka nowelizacja dotyczy m.in. rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 8, poz. 42 ze zm.). Głównym jej celem jest umożliwienie osobom prowadzącym własną firmę korzystania z pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) po 1 lipca.
Obecne przepisy wykonawcze obowiązują tylko do końca czerwca. W nowelizacji wykreślono ten zapis i jednocześnie zrezygnowano ze wskazania innego terminu. To oznacza, że będzie ono obowiązywać przez taki sam okres, w jakim będą funkcjonowały unijne przepisy o pomocy de minimis.
– Dodatkowo niepełnosprawny przedsiębiorca nie będzie już badany pod kątem swojej kondycji finansowej, ponieważ nie wymaga tego prawo UE – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).
Projekt doprecyzowuje też kwestie związane z uzyskiwaniem refundacji składek ubezpieczeniowych przez niepełnosprawnych rolników lub takich, którzy opłacają je za domownika z uszczerbkiem na zdrowiu. Obecnie do pierwszego wniosku składanego w tej sprawie do PFRON muszą oni dołączyć kopię aktualnej decyzji prezesa KRUS ustalającej podleganie ubezpieczeniom społecznym. Po zmianie przepisów będzie to mogła być kopia również innego dokumentu potwierdzającego ten fakt.
Ponadto modyfikacji ulegną same formularze WN-U-G oraz WN-U-A, które muszą składać odpowiednio niepełnosprawni przedsiębiorcy i rolnicy (określone w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia). W przypadku tej pierwszej grupy będą one stosowane w odniesieniu do refundacji należnej za okresy od lipca. Z kolei rolników wymóg składania nowych druków obejmie dopiero od września.
Osoba niepełnosprawna, która prowadzi działalność gospodarczą, może się ubiegać w PFRON o zrefundowanie jej należnych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wysokość zwrotu jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności. Przy czym na całkowitą refundację może liczyć przedsiębiorca ze znacznym uszczerbkiem na zdrowiu. Natomiast umiarkowany stopień niepełnosprawności uprawnia do 60-proc. zwrotu. Najmniej, bo 30-proc. refundację uzyskuje właściciel firmy, który ma orzeczenie o lekkim poziomie dysfunkcji zdrowotnej.
22,2 tys. wynosiła liczba niepełnosprawnych przedsiębiorców, którym PFRON zrefundował składki na ZUS w lutym br.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w konsultacjach