Radości z informacji o przyjęciu przez rząd uchwały nie kryła Joanna Krupska matka siedmiorga dzieci i szefowa Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, pomysłodawcy projektu. "Sukces. Super" mówiła nie kryjąc emocji. "Trochę się niepokoiliśmy, że może się nie udać". Wątpliwości mogło budzić wielokrotne przekładanie terminu wprowadzenia karty w życie. Opóźnienia wynikały z przedłużających się prac ministerstwa pracy nad projektem uchwały ustanawiającej dokument. Ostatnie zaś, było wynikiem wątpliwości międzyresortowych nad zleceniem produkcji i dystrybucji kart gminom mówi Janusz Sejmej rzecznik resortu pracy. "Uznaliśmy, że jednak centralna produkcja kart, chociaż to trochę wydłuży czas ich dotarcia do bezpośrednio zainteresowanych, będzie najbardziej bezpieczna. Sejmej zaznaczył, że rozprowadzanie kart może potrwać nawet do jesieni. 

Według Bartosza Marczuka eksperta Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, przyjęcie karty przez rząd jest dużym wydarzeniem, ale polska polityka prorodzinna wymaga rozwoju i większych niż dotychczas nakładów finansowych. "Ta polityka powinna być długoterminowa i strategiczna. Rodzice nie mogą żyć w niepewności, nie mogą się obawiać, że co kadencję będą inne pomysły" mówi. "My jesteśmy autentycznie w sytuacji demograficznej katastrofy. Musimy inwestować w rodziny". Joanna Krupska zaznacza, że karta ogólnopolska to uzupełnienie dla już istniejących kart lokalnych. "To też zachęta dla tych samorządów, na których terenie jeszcze nie ma kart rodzinnych, do ich wprowadzenia". 

Krupska dodaje, że wszystkie karty dużych rodzin ewoluują. Tak ma być tez w przypadku karty ogólnopolskiej. Na razie będą to zniżki na bilety wstępu do instytucji podległych ministrom, np. do niektórych muzeów, instytucji wystawienniczych, parków narodowych, rezerwatów przyrody czy obiektów rekreacyjno-sportowych. Do programu mogą jednak przystępować też jednostki podległe samorządom oraz prywatne instytucje. Dokument będzie wydawany bezpłatnie. Rządowa uchwała wchodzi w życie 16 czerwca. W latach 2014-2015 rząd przeznaczy na ten projekt około 36 milionów złotych.