statystyki

Więcej dzieci znajduje schronienie w rodzinach zastępczych

autor: Michalina Topolewska20.05.2014, 07:20; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:41
Opieka nad dziećmi

Opieka nad dziećmiźródło: DGP

Powiaty chcą zmian w sposobie finansowania opieki nad małoletnimi. Domagają się też uwzględniania przez sądy lokalnych uwarunkowań przed wydaniem decyzji o skierowaniu do pieczy.

W ubiegłym roku przybyło prawie 200 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Zwiększyła się też liczba małoletnich przebywających w tych formach pieczy. Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za 2013 r. W tym samym okresie odnotowano spadek liczby dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Rozwijanie rodzinnej pieczy wiąże się jednak dla powiatów z coraz wyższymi wydatkami.

Pozytywna tendencja

Statystyki resortu pracy wskazują, że w ubiegłym roku było 40,2 tys. rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Łącznie zajmowały się one 58,5 tys. podopiecznymi. W 2012 r. było ich 40 tys. i miały pod opieką 58 tys. dzieci.

– Wzrost liczby opiekunów jest pozytywnym zjawiskiem. Wprowadzone dwa lata temu zmiany miały bowiem spowodować, aby jak najwięcej dzieci przebywało w rodzinach, a nie placówkach – mówi Joanna Luberadzka-Gruca, przewodnicząca Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane