statystyki

Więcej dzieci znajduje schronienie w rodzinach zastępczych

autor: Michalina Topolewska20.05.2014, 07:20; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:41
Opieka nad dziećmi

Opieka nad dziećmiźródło: DGP

Powiaty chcą zmian w sposobie finansowania opieki nad małoletnimi. Domagają się też uwzględniania przez sądy lokalnych uwarunkowań przed wydaniem decyzji o skierowaniu do pieczy.

W ubiegłym roku przybyło prawie 200 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Zwiększyła się też liczba małoletnich przebywających w tych formach pieczy. Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za 2013 r. W tym samym okresie odnotowano spadek liczby dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Rozwijanie rodzinnej pieczy wiąże się jednak dla powiatów z coraz wyższymi wydatkami.

Pozytywna tendencja

Statystyki resortu pracy wskazują, że w ubiegłym roku było 40,2 tys. rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Łącznie zajmowały się one 58,5 tys. podopiecznymi. W 2012 r. było ich 40 tys. i miały pod opieką 58 tys. dzieci.

– Wzrost liczby opiekunów jest pozytywnym zjawiskiem. Wprowadzone dwa lata temu zmiany miały bowiem spowodować, aby jak najwięcej dzieci przebywało w rodzinach, a nie placówkach – mówi Joanna Luberadzka-Gruca, przewodnicząca Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane