statystyki

Pomoc finansowa dla kombatantów: zobacz, jak zmieniły się przepisy

autor: Bożena Wiktorowska19.05.2014, 16:00
Pasażerowie autobusu

Pasażerowie autobusuźródło: ShutterStock

Kombatanci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o pomoc finansową. Z 37 do 51 proc. wzrasta także ulga na przejazdy w Polsce.

Zmieniają się zasady przyznawania pomocy osobom poszkodowanym w czasie walki o niepodległość. Nowe rozwiązania wprowadziła ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 496). Na jej podstawie uprawnieni mogą kupować tańsze bilety jednorazowe autobusowe i na przejazdy PKP. Uprawnienia te obecnie przysługują tylko emerytom, rencistom, inwalidom lub pobierającym uposażenie sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz wdowom lub wdowcom po takich osobach.

Prawo do zakupu biletu za 49 proc. jego ceny dotyczy przejazdów komunikacją krajową w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych. Taka sama ulga przysługuje kombatantowi, który korzysta z publicznej międzymiastowej komunikacji autobusowej (zwykłej i przyspieszonej). Natomiast w miejskich środkach transportu obowiązuje 50-proc. zniżka przy zakupie biletów.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane