statystyki

Pomoc finansowa dla kombatantów: zobacz, jak zmieniły się przepisy

autor: Bożena Wiktorowska19.05.2014, 16:00
Pasażerowie autobusu

Pasażerowie autobusuźródło: ShutterStock

Kombatanci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o pomoc finansową. Z 37 do 51 proc. wzrasta także ulga na przejazdy w Polsce.

Zmieniają się zasady przyznawania pomocy osobom poszkodowanym w czasie walki o niepodległość. Nowe rozwiązania wprowadziła ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 496). Na jej podstawie uprawnieni mogą kupować tańsze bilety jednorazowe autobusowe i na przejazdy PKP. Uprawnienia te obecnie przysługują tylko emerytom, rencistom, inwalidom lub pobierającym uposażenie sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz wdowom lub wdowcom po takich osobach.

Prawo do zakupu biletu za 49 proc. jego ceny dotyczy przejazdów komunikacją krajową w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych. Taka sama ulga przysługuje kombatantowi, który korzysta z publicznej międzymiastowej komunikacji autobusowej (zwykłej i przyspieszonej). Natomiast w miejskich środkach transportu obowiązuje 50-proc. zniżka przy zakupie biletów.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane