statystyki

Emeryci się skarżą. Płacą składkę rentową, a renty nie dostaną

autor: Katarzyna Ukos17.05.2014, 07:00
Genowefa Grabowska

prof. Genowefa Grabowska konstytucjonalistka, wykładowca na Uniwersytecie Śląskimźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Składka rentowa ma charakter ubezpieczeniowy, co oznacza, że dana osoba opłacając ją powinna w zamian coś otrzymać. Pamiętać też trzeba, że jest ona obciążeniem tak dla emeryta, jak i jego pracodawcy - mówi prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.

Pracujący emeryci płacą składki na ubezpieczenia społeczne. Reguluje to ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.). Zgodnie z nią osoba pobierająca emeryturę i jednocześnie pracująca opłaca wszystkie składki: emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową, tak jak wszyscy pracujący. Jest to ogromne obciążenie.

Nie, o ile bowiem składki: emerytalna, chorobowa i wypadkowa dają korzyść ubezpieczonemu (w zamian za nie mogą liczyć na świadczenia), to ta rentowa nie daje kompletnie nic, ponieważ emeryt nigdy nie będzie rencistą. A przecież składka rentowa ma charakter ubezpieczeniowy, co oznacza, że dana osoba opłacając ją powinna w zamian coś otrzymać. Pamiętać też trzeba, że jest ona obciążeniem tak dla emeryta, jak i jego pracodawcy. Składkę tę finansują oni bowiem w części (1,5 proc. ubezpieczony i 6,5 proc. płatnik).

Sytuacja taka dotyczy zatrudnionych emerytów, których jest ok. 400 tys. A nie można przecież powiedzieć „niech nie pracują, skoro pobierają już świadczenie”. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.) wyklucza prawo pobierania renty przez osobę pobierającą już emeryturę. Nie ma takiej sytuacji, w której emeryt otrzyma rentę. Już bowiem w momencie przyznania prawa do pobierania emerytury wykluczone jest otrzymanie obok świadczenia rentowego. Jeżeli chodzi o konsekwencje finansowe, to mowa jest o kwocie ok. 40 mln zł, które wpływają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast cały ten fundusz liczony jest w miliardach złotych, więc uszczerbek w zakresie 40 mln zł nim nie zachwieje.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (21)

  • ekonomista(2014-05-17 09:00) Zgłoś naruszenie 100

    To jest kompletny absurd, o którym mówię głośno już od dawna !!!

    Odpowiedz
  • macgiwer(2014-05-17 11:34) Zgłoś naruszenie 100

    Ukryta forma okradania nas.Służy za fundusz premiowy i pożyczkowy bez obowiązku zwrotu dla wybranych

    Odpowiedz
  • Kaleta (2017-11-15 13:37) Zgłoś naruszenie 60

    Jestem na 100 % pewna że pracy starczy dla wszystkich chętnych bez względu na wiek, więc wara od emerytów, młodzi nie chcą pracować za takie pieniądze i tu jest problem.

    Odpowiedz
  • Roman(2014-05-17 14:29) Zgłoś naruszenie 50

    Takich absurdów jest więcej.

    Jeżeli strażak po przejściu na emeryturę zatrudni się aby dorobić do emerytury to potrącają mu składkę emerytalna ale w żaden sposób nie przełoży się to na wysokość jego emerytury.

    Albo inaczej: taki pracownik płaci składkę emerytalną i nic z tego nie ma.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Joanna(2014-05-18 12:22) Zgłoś naruszenie 40

    Podobnie jest z Funduszem GWARANTOWANYCH świadczeń pracowniczych. Rzesza samo-zatrudnionych ma obowiązek opłacania tej składki , a w zamian - gwarancja figi z makiem, a przecież ta składka to ok. 50 pln /m-c, czyli kilkaset złotych rocznie.

    Odpowiedz
  • XYZZZ(2018-03-01 15:16) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem emerytem pracującym po 40 latach nieprzerwanej pracy z wyzszym wykształceniem i kilkoma podyplomówkami i wiecie dlaczego pracuję???? Bo z emerytury nie mogę się utrzymać. Po opłaceniu wszystkich opłat, zostaje mi 1000,00 zł. niepełne na jedzenie i ewentualne leki.......... Chciałby który żyć za 1000,00 zł?? Ile wydajecie na miesiąc? Mądrzyć każdy się może, a pracy obecnie jest w bród!

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-05-17 14:22) Zgłoś naruszenie 20

    Oczywiście że jest OKRADANIE i jakoś nie nagłaśnia się tego i żadna partia jeszcze na to nie wpadła!!!.???

    Jak SIĘ pracuje to można przyjąć, że jest ROZDZIELONE - składka NA emetyturę i składka NA rentę, ale GDY osiąga się wiek emerytalny, bo SIĘ nie zachorowało i przed "wiekiem" nie poszło się na "WOLNE", to TE PIENIĄDZE ZE SKŁADKI RENTOWEJ POWINNY PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ!!!

    My emeryci zacznijmy się UPOMINAĆ O TE NASZE PIENIĄDZE!!!

    Odpowiedz
  • Ciekawa(2014-05-19 10:07) Zgłoś naruszenie 20

    do Joanny: samozatrudniony nie płaci składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Płaci składke na Fundusz Pracy. to nie jest to samo.

    Odpowiedz
  • Ela(2014-05-17 10:57) Zgłoś naruszenie 20

    To jest skladka dla tych co maja uklady.

    Odpowiedz
  • Gerard(2014-05-17 21:48) Zgłoś naruszenie 21

    Dla emerytów mundurowych i grup uprzywilejowanych całkowity zakaz pracy na emeryturze emerytura lub praca i to dla wszystkich włącznie z posłami

    Odpowiedz
  • daria(2019-03-08 20:38) Zgłoś naruszenie 20

    czy jeżeli nie byłam na rencie to moje składki rentowe zostaną mi doliczone do emerytury, czy ktoś je sobie przywłaszczy

    Odpowiedz
  • roza(2014-05-19 09:22) Zgłoś naruszenie 15

    emeryci powinni korzystać z emerytury a nie pracować na etatach i zajmować miejsce młodym. Jak chcą, to niech załozą własną działalność i tu powinni być zwolnieni ze składek wszystkich !!! wtedy zwolnią się etaty dla młodych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • młody Polak(2014-05-17 20:31) Zgłoś naruszenie 18

    Zbóje pracujący emeryci zabrali prace młodym! Pognać to dziadostwo z pracy i zatrudnić młodych! Stare jełopy mają już emerytury i na pewno duże! A młodzi nie mogą założyć rodziny bo nie maja pracy i maleje ilość urodzeń dzieci a Polska staje się krajem starych pierdołów!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tuskoebus(2014-05-17 13:12) Zgłoś naruszenie 10

    Mogą dostać tylko moi uprzywilejowani.
    A Wy! choćbyście ogłuchli i oniemieli , to i tak musicie robić do wieku 67 lat , na nich.

    Odpowiedz
  • ZZZYX(2018-04-09 18:40) Zgłoś naruszenie 11

    Państwo komentujący i Pani prof. Genowefa zapomnieliście że ze składki rentowej (funduszu rentowego) finansowane są zasiłki pogrzebowe. Oto powód dla którego płacą ją pracujący emeryci.

    Odpowiedz
  • Do Romana(2014-05-19 11:43) Zgłoś naruszenie 10

    W tym przykładzie się mylisz. Jeśli emerytowi z to dodatkowej pracy potrącają składki emerytalne, może występować do ZUS co kwartał o doliczenie przepracowanego okresu do emerytury. Nie musi czekać, jak przestanie dorabiać, tylko może po każdym kwartale ( jest to opłacalne).

    Odpowiedz
  • Emeryt(2014-05-30 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kilkakrotnie pisałem w tej sprawie do RPO. Otrzymywałem odpowiedzi, że jest to składka solidarnościowa.
    ~~ Gerard poz. 8 Odczep się od emerytów mundurowych. A jeśli już tak cie to kręci to najpierw zorientuj się w przepisach emerytalnych służb mundurowych a potem zabieraj głos. Słowem głupio myślisz. Najpierw wiedza a potem krytyka tego o czym się czyta.
    ~~roza poz. 10. Przyjdziesz na stanowisko ochroniarza za 2 zł/godzinę? Jeśli tak to chętnie zwolnię kilku ochroniarzy i przyjmę do pracy całą twoją rodzinkę.

    Odpowiedz
  • Paryżanin(2014-05-19 15:09) Zgłoś naruszenie 01

    Rentę dostaną, jeśli zrezygnują z emerytury. Jeśli pracują na emeryturze, to powiinny obowiązywać ich wszystkie potrącenia (składki), wiążące się z uzyskiwanym wynagrodzeniem. Mogą pracować na umowach zleceniach z korzyścią dla ich zleceniodawców.

    Odpowiedz