statystyki

Trybunał zdecyduje o zaległym dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska16.05.2014, 08:38; Aktualizacja: 16.05.2014, 08:39

8 lipca sędziowie orzekną, czy gminy będą wypłacać osobom zajmującym się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny zaległy dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego, przysługujący za okres styczeń–czerwiec 2013 r.

Na ten dzień wyznaczony został termin rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie pytania prawnego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt P 33/13). Dotyczy ono art. 12 ust. 1 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Przewidywał on, że od stycznia do końca czerwca 2013 r. osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego otrzymywały specjalny dodatek do niego w wysokości 100 zł.

Jednocześnie wspomniany przepis wskazywał, że był on wypłacany tylko tym opiekunom, którzy spełniali warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, już na podstawie nowych, wprowadzonych od początku 2013 r. przesłanek. W konsekwencji dodatek otrzymywali rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci, natomiast osoby zajmujące się dorosłym krewnym z uszczerbkiem na zdrowiu były go pozbawione. Ponadto był on wypłacany w trwającym pół roku okresie przejściowym, bo po jego zakończeniu – od lipca 2013 r. – wysokość świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców wzrosła na stałe do kwoty 620 zł, a pozostali opiekunowie w ogóle go zostali pozbawieni.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane