statystyki

Współpracującego z firmą członka rodziny trzeba zgłosić w ZUS

autor: Mariusz Stępień15.05.2014, 16:00
komputer-internet-kobieta

Pokrewieństwo ma znaczenie, gdy współpracownik i przedsiębiorca razem prowadzą gospodarstwo domowe.źródło: ShutterStock

Pomoc najbliższych w firmie nie zawsze musi być opłacalna. Nawet niepodpisanie z nimi żadnej umowy nie zwalnia z obowiązku ich ubezpieczenia.

W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę współpracującą z przedsiębiorcą prowadzącym pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, drugiego małżonka i przysposobione, a także rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu biznesu. Definicja ta nie obejmuje osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Ustalając, czy członek rodziny jest współpracownikiem, nie należy brać pod uwagę ani okresu, przez który współdziałał on przy wykonywaniu działalności, ani wymiaru czasu pracy czy jego wieku.

Konieczne przesłanki


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Dla Tuska(2014-05-16 02:13) Zgłoś naruszenie 00

  Słusznie -trzeba płacić ZUS i nie oczekiwać emerytury ani leczenia.
  Hitler budował autostrady a nie mając kasy na spłatę długów wywołał wojnę Tusk też budował autostrady i również organizował Igrzyska ,kasy też na długi nie ma -dlatego ukradł wiek emerytalny ,zasiłki pogrzebowe oraz nie swoją kasę z Funduszy Inwestycyjnych za które miano wypoczywać POd palmami. Tyli że On jeżeli nie POpelni samobója to i tak również zostawi Polakom straszny dług który nie wiadomo za co trzeba będzie spłacać. Przypomina się muzyka do pieśni ..."A długi rosną ,rosną rosną i zostawią płacz i gniew."

  Odpowiedz
 • Rysiek(2014-05-16 07:48) Zgłoś naruszenie 00

  Nadziałem się na zgłoszeniu zony do współpracy w ZUS bo ten potraktował żonę jakby zarobiła minimalne wynagrodzenie i wziął je pod uwagę do rozliczenia przychodów żony jako wcześniejszej emerytki. Wynik końcowy musiała zwrócić po dwu latach w całości pobraną wcześniejszą emeryturę - czyli pracowała za darmo.

  Odpowiedz
 • ewita(2014-05-16 07:55) Zgłoś naruszenie 00

  Pracowałam 22 lata i płaciłam zus- i nabyłam prawo do emerytury-teraz sie okazuję,że przez tuska juz nie mam prawa do emerytury!!! a do czego ma prawo taki współpracujący za te składki??? do niczego,zwykłe złodziejstwo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane