statystyki

Jakie ułatwienia czekają kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych

autor: Artur Radwan25.04.2014, 07:05; Aktualizacja: 25.04.2014, 08:21
Były żołnierz, który chce służyć w NSR, jeśli się rozmyśli, może powiadomić wojskową komendę uzupełnień o wycofaniu wniosku o zawarcie kontraktu.

Były żołnierz, który chce służyć w NSR, jeśli się rozmyśli, może powiadomić wojskową komendę uzupełnień o wycofaniu wniosku o zawarcie kontraktu.źródło: ShutterStock

Osoby, które chcą służyć w NSR, będą mogły drogą elektroniczną wysłać wniosek o zawarcie kontraktu z armią. Z kolei uczniowie klas wojskowych w skróconym trybie zostaną rezerwistami.

Pielęgniarka pracuje w samorządowym szpitalu i należy do NSR w ramach przydziału kryzysowego. Po dwóch latach kontraktu zaszła w ciążę. Czy musi pożegnać się ze służbą w tej formacji?

NIE. W stosunku do kobiet, które złożyły wniosek o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR, podpisały go albo pozostają na przydziale kryzysowym, obowiązek służby wojskowej ulega jedynie zawieszeniu na okres ciąży oraz na czas 6 miesięcy po porodzie. Takie wyłączenie dotyczy też kobiet, które złożyły wniosek o powołanie do służby przygotowawczej. Nie muszą ponownie przechodzić całej procedury przyjęcia do NSR i podpisywać na nowo stosownej umowy z wojskiem.

Podstawa prawna

Art. 1 pkt 8 ustawy z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (czeka na podpis prezydenta).

Były żołnierz, który 10 lat temu odbywał zasadniczą służbę wojskową, chciałby wstąpić do NSR i otrzymać przydział kryzysowy. Czy wniosek o zawarcie kontraktu może wysłać drogą elektroniczną?


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane