statystyki

Jakie ułatwienia czekają kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych

autor: Artur Radwan25.04.2014, 07:05; Aktualizacja: 25.04.2014, 08:21
Były żołnierz, który chce służyć w NSR, jeśli się rozmyśli, może powiadomić wojskową komendę uzupełnień o wycofaniu wniosku o zawarcie kontraktu.

Były żołnierz, który chce służyć w NSR, jeśli się rozmyśli, może powiadomić wojskową komendę uzupełnień o wycofaniu wniosku o zawarcie kontraktu.źródło: ShutterStock

Osoby, które chcą służyć w NSR, będą mogły drogą elektroniczną wysłać wniosek o zawarcie kontraktu z armią. Z kolei uczniowie klas wojskowych w skróconym trybie zostaną rezerwistami.

Pielęgniarka pracuje w samorządowym szpitalu i należy do NSR w ramach przydziału kryzysowego. Po dwóch latach kontraktu zaszła w ciążę. Czy musi pożegnać się ze służbą w tej formacji?

NIE. W stosunku do kobiet, które złożyły wniosek o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR, podpisały go albo pozostają na przydziale kryzysowym, obowiązek służby wojskowej ulega jedynie zawieszeniu na okres ciąży oraz na czas 6 miesięcy po porodzie. Takie wyłączenie dotyczy też kobiet, które złożyły wniosek o powołanie do służby przygotowawczej. Nie muszą ponownie przechodzić całej procedury przyjęcia do NSR i podpisywać na nowo stosownej umowy z wojskiem.

Podstawa prawna

Art. 1 pkt 8 ustawy z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (czeka na podpis prezydenta).

Były żołnierz, który 10 lat temu odbywał zasadniczą służbę wojskową, chciałby wstąpić do NSR i otrzymać przydział kryzysowy. Czy wniosek o zawarcie kontraktu może wysłać drogą elektroniczną?


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane