Dzielenie obowiązków domowych i opieki nad niepełnosprawnym to konkretna praca, która ma swoją wartość. W przełożeniu na konkretne kwoty wyliczyła ją fundacja MaMa - wychodząc od wyliczeń wartości domowej pracy kobiet.

Katarzyna Niewczas z Fundacji MaMa podkreśla, praca w domu plus obowiązki pielęgniarskie to mnóstwo szczegółowych czynności. Jak wyjaśnia - obliczono, że jest ich łącznie około 200, począwszy od przygotowania posiłków, robienia zakupów, prania, prasowania, sprzątania. W przypadku opieki nad niepełnosprawną osobą dochodzą konkretne czynności pielęgniarskie.

Wykonywanie tych czynności porównano z wartością rynkową trwających tyle samo usług. Na tej podstawie wyliczono w 2012 roku, że opieka nad osoba niepełnosprawną, kosztuje od 1600 do 2500 złotych, w zależności od konkretnych potrzeb podopiecznego. Obecnie wartość rynkowa takiej pracy byłaby większa - zaznacza Katarzyna Niewczas.

Fundacja MaMa, jako jedna z 12 organizacji pozarządowych podpisała list otwarty do premiera oraz ministra pracy i polityki społecznej o zwołanie Okrągłego Stołu Praw Osób Niepełnosprawnych. Przy okrągłym stole miałyby być omawiane kwestie świadczeń dal opiekunów, ale też całego systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Reklama