Kto ma prawo do emerytury pomostowej?

autor: Artur Bartkiewicz14.04.2014, 07:00; Aktualizacja: 23.04.2014, 08:03
Wysokość emerytury pomostowej różni się od wysokości świadczenia jakie przysługiwałoby ubezpieczonemu, gdyby przeszedł na emeryturę na warunkach ogólnych.

Wysokość emerytury pomostowej różni się od wysokości świadczenia jakie przysługiwałoby ubezpieczonemu, gdyby przeszedł na emeryturę na warunkach ogólnych.źródło: ShutterStock

Prawo do przejścia na emeryturę pomostową od 1 stycznia 2009 roku mają osoby, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Innymi słowy chodzi o osoby wykonujące prace, która naraża je na uszczerbek na zdrowiu, lub której wykonywanie w określonym wieku byłoby niebezpieczne dla osoby pracującej i dla osób trzecich.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • pomostówki to złodziejski gniot prawny tego ......(2014-04-14 22:09) Zgłoś naruszenie 40

    nierządu.

    Odpowiedz
  • Społeczny Inspektor Pracy(2014-04-14 12:36) Zgłoś naruszenie 40

    Ja wg Tuska (byłego naćpanego robotnika )mam pracować do 67 r życia czyli 52 lata + plus to co nadpracowałem w czasie ponad ustawowym (jakieś 5 lat ) .
    Wszystko to w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych.

    15/12 godz. 13:39
    „_ i policjantom oraz wojsku nie wolno zmieniać zasad gry emerytalnej gdyż te zmiany mogą dotyczyć tylko Nowo Zatrudnianych

    Tak to jest jak się Premier naćpa i nie czuje co czyni.
    Yno haratanie w gałę we łbie.

    Odpowiedz
  • Spoleczny Inspektor Pracy(2014-04-14 11:44) Zgłoś naruszenie 10

    Ja jak i inni pracownicy zatrudnieni w przemyśle energetycznym których reprezentuje a którzy bywali zatrudnieni od 15 roku życia , pracowali w okresie komunistycznym oraz postkomunistycznym także w soboty ,niedziele i święta bez dni zamiennie wolnych (taka była polityka zatrudniania ,niektórzy mają nadpracowane w te dni w czasie ponad ustawowym około 1000 dniówek roboczych czyli około dodatkowo 5 lat pracy i nie mogą dochodzić za ten okres pracy żadnych roszczeń w związku z 10 letnim przedawnieniem , jak i ten czas pracy ponad ustawowej oficjalnie nie zalicza się Im do stażu pracy ) , a wszystko to wykonywali w warunkach pracy szkodliwych i niebezpiecznych w rozumieniu RRM z 7 lutego 1983r, lecz mimo przepracowania wymaganego okresu w tych warunkach nie nabyli prawa do wcześniejszej emerytury pomimo, iż mieli lat pracy w tych warunkach znacznie więcej niż 15 i znacznie więcej niż osoby które obecnie przebywają na tych wcześniejszych emeryturach, mimo tego nie nabyli uprawnień gdyż w 1998r w chwili zmiany ustawy nie mieli 25 lat pracy w ogóle gdyż są młodsi wiekiem.
    Zachodzi więc pytanie- jak osoba która stwierdziła :
    Donald Tusk _Premier. | 15/12 godz. 13:39
    „_ i policjantom oraz wojsku nie wolno zmieniać zasad gry emerytalnej gdyż te zmiany mogą dotyczyć tylko Nowo Zatrudnianych”,
    - mogła to jednak uczynić tak zatrudnianym robotnikom i czy ten człowiek tak spracowanym jak mi i innym pracownikom , zgodnie ze wskazówkami podanymi w jego biografii ,cytuje: „Marihuanę własnej hodowli dostarczał kolega Tuska, Mariusz Wilk, który do Świetlika trafił wprost z aresztu w 1983 roku „- był w chwili podejmowania decyzji zmieniającej wiek emerytalny (zmieniającej reguły gry emerytalnej po fakcie świadczenia pracy dla tak spracowanych robotników -) czy On nie był przypadkiem „jeszcze naćpany”???

    Odpowiedz
  • Tuskoebus(2014-04-14 14:31) Zgłoś naruszenie 10

    Bo Wy!
    Musicie robić do wieku 67 lat , na moich uprzywilejowanych.
    A najlepiej...aż do śmierci.

    Odpowiedz
  • Tuskoebus(2014-04-14 14:31) Zgłoś naruszenie 11

    Bo Wy!
    Musicie robić do wieku 67 lat , na moich uprzywilejowanych.
    A najlepiej...aż do śmierci.

    Odpowiedz
  • rom(2014-04-14 12:07) Zgłoś naruszenie 10

    dlaczego nie można przejść na emeryturę po długim stażu pracy (48lat) czekają aż kopnę w kalendarz ?

    Odpowiedz
  • bufetowa(2014-04-22 18:18) Zgłoś naruszenie 10

    szkoły liczą się tylko do wymiaru dni urlopu, a już np studia wyższe nie liczą się do stażu lat pracy obliczanego na potrzeby określenia emerytury. Pewnie są od tego jakieś branżowe wyjątki.

    Odpowiedz
  • Mural(2014-04-22 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ta kasa to brutto czy netto?

    Odpowiedz
  • Mural(2014-04-22 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    Niech mi ktoś wytlumaczy jak liczyc lata pracy. Do wymiaru urlopu liczy się np. 8 lat za studia wyższe/LO +4 lata studia/. Czy to są takie same nieskładkowe lata liczone do emerytury także?nie cztery czy potem 5? Nic z tego nie rozumiem.

    Odpowiedz