statystyki

Działalność gospodarcza czy wciąż etat?

autor: Danuta Pawłowska11.04.2014, 07:25; Aktualizacja: 11.04.2014, 08:43
Zgodnie z prawem nie można wprost zastąpić umowy o pracę kontraktem cywilnoprawnym.

Zgodnie z prawem nie można wprost zastąpić umowy o pracę kontraktem cywilnoprawnym.źródło: ShutterStock

Za namową pracodawcy założyłem działalność gospodarczą. Teraz niby pracuję na swoim, ale tak naprawdę ani w obowiązkach, ani w stosunkach z szefem nic się nie zmieniło, dalej muszę planować urlop, przychodzić do zakładu pracy i meldować się na stanowisku. Wynika z tego, że w ramach oszczędności pracodawca po prostu zamienił dokument, a ja straciłem część zabezpieczeń socjalnych. – Czy taki układ jest zgodny z prawem? – pyta pan Janusz.

Zobowiązanie współpracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego nadzorem oraz w miejscu i w terminie przez niego wyznaczonym za określone wynagrodzenie jest wciąż stosunkiem pracy, bez względu na nagłówek w umowie. Zgodnie z prawem nie można wprost zastąpić umowy o pracę kontraktem cywilnoprawnym. Takie działanie jest określane mianem pozornej czynności i zwyczajnie oznacza obejście prawa. Samozatrudnienie musi wyraźnie różnić się warunkami wykonywania pracy od stosunku podlegającego pod kodeks pracy. Przede wszystkim przedsiębiorca, czyli strona umowy, ma dowolność w wykonywaniu zadań, co oznacza, że zleceniodawca nie może narzucić mu miejsca ani sposobu wywiązania się z zawartej umowy. W dodatku usługodawca związany umową cywilnoprawną nie musi wykonywać pracy osobiście, może dowolnie zatrudniać podwykonawców, żonglować terminami w ramach umowy.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • StAAbrA(2014-04-11 09:14) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma "obejścia prawa". Jeśli funkcjonuje kontrakt cywilnoprawny , to sobie może być stosowany . I co to znaczy , że umowa została zamieniona na kontrakt "wprost" ? I kto te brednie udowodni ?
  A już nawiasem : to nie pracodawcy wymyślają te przekręty , tylko są de facto zmuszani do uczestniczenia w tym cyrku .

  Odpowiedz
 • Sprzedam sznur. 4zł za węzeł z 8% VAT na montaż(2014-04-11 17:44) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Januszu, wie Pan co by Panu powiedział np. taki wielki polak ja Stanisław Wyspiański?
  Powiedział by Panu tak: "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."

  Odpowiedz
 • cham(2014-04-12 20:41) Zgłoś naruszenie 00

  Do 2: Cham nigdy nie miał złotego rogu, ani czapki z piór. Sznur miał zawsze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane