Rewolucja spokojnej starości. Gminy mniej dopłacą do opieki nad seniorami

autor: Michalina Topolewska08.04.2014, 06:55; Aktualizacja: 08.04.2014, 09:06
Domy pomocy społecznej

Domy pomocy społecznejźródło: DGP

Emeryt zapłaci własnym majątkiem za opiekę w domu pomocy społecznej. Gminy będą też skuteczniej ścigać krewnych, którzy nie chcą dopłacać do pobytu seniora.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • ada(2014-04-08 12:22) Zgłoś naruszenie 60

    Państwo nie wypłaci emerytury, Gmina nie dopłaci do DPS , ludzie będą umierać pod płotem, ale po co naród musi płacić podatki i utrzymywać tak drogich i nieefektywnych urzędników.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2014-04-22 16:09) Zgłoś naruszenie 50

    W głowie się nie mieści, aby emeryt po 40 latach pracy z w wypracowaną emeryturą musiał być zależny od krewnych aby do niego dopłacali do spokojnej starości.
    Bardzo mnie ciekawi, czy nasze kochane PAŃSTWO uruchamia samo od siebie kontrole w DPS czy środki pensjonariuszy są właściwie wydawane?
    Mamy takie bezrobocie, może by zatrudnić młodych ambitnych po studiach aby non stop kontrolowali wydatkowanie prywatnych pieniędzy. Może by się okazało, że pieniędzy jest dosyć a tylko beznadziejni gospodarze?
    Dlaczego więzień nie dopłaca ze swojego majątku czy z majątku krewnych?

    Odpowiedz
  • glok4(2014-04-23 20:34) Zgłoś naruszenie 51

    pijakami i nierobami państwo się zajmuje a kto rył pracował to mu zabrać majątek- to właśnie taki człowiek zasługuje na pomoc

    Odpowiedz
  • maria(2014-04-08 12:24) Zgłoś naruszenie 40

    I znowu problem w jakim państwie my żyjemy jeśli emerytura nie starcza na pokrycie kosztów DPS. To pracowało się w Polsce ponad 40 lat dostaje się emeryturę a teraz okazuje się że ona nie starczy na dom starców. Teraz staruszkowie muszą iść pod "most". Trzeba ty chco muszą iść z jakichś powodów do domu opieki zawozić na Wiejską razem z emeryturą. Niech się rząd opiekuje jak domy opieki nie chcą przyjmować za takie emerytury.

    Odpowiedz
  • scepyyk(2014-04-08 17:21) Zgłoś naruszenie 40

    eutanazja!!!.Wspaniały rząd scedował wszystko na samorządy,bez wsparcia.

    Odpowiedz
  • Okradany_Ob(2014-04-08 11:25) Zgłoś naruszenie 30

    Niech paNstwo zacznie płacić takie emerytury jak za zachodnią granicą kraju.A nie ciągle przytacza banaluki że nie stać na płacenie nalezności na przyzwoitym poziomie czyli taim zeby bez problemów mozna się było utrzymać. Dlaczego emeryt w domu ma sie utrzymać ze swojej emerytury które wypłaca mu państwo.A w stuacji gdy to państwo ma się opiekować emeryterm z przyczyn zyciowych to brakuje pieniędzy emeryta (emerytury) na jego przezycie w DPS. Jak to cwanie wymyślili złodzieje i chcą okradać teraz juz nie tylko emerytów, ale całe rodziny i pokolenia.

    Odpowiedz
  • prawicowiec(2014-04-08 17:25) Zgłoś naruszenie 20

    Dziadkowie Mają płacić alimenty na wnuki,seniorzy mają się sami utrzymywać,komuno wróć,proszę.

    Odpowiedz
  • Kalina_2(2014-04-08 12:20) Zgłoś naruszenie 20

    Ministerstwo Pracy przygotowuje kolejny niekonstytucyjny bubel prawny. Oto uwaga Ministerstwa Sprawiedliwości do tej ustawy:
    „Poważne wątpliwości budzi również - dość lakonicznie zresztą przedstawiona w projekcie - koncepcja „wymuszenia” na świadczeniobiorcy obowiązku sprzedaży posiadanego majątku w ciągu roku od umieszczenia w domu pomocy społecznej, a to w celu uzyskania środków na pokrycie kosztów pobytu w domu pomocy społecznej. Rozwiązanie takie budzi poważne wątpliwości w zakresie zgodności z Konstytucją RP (zasada ochrony własności wyrażona w art. 21) oraz byłoby poważną ingerencją w prawo właściciela do swobodnego dysponowania rzeczą (art. 140 k.c.).”

    Odpowiedz
  • Adam(2014-04-08 14:20) Zgłoś naruszenie 20

    O jej --ile jest tam zatrudnionych pociotków ...cała administracja ,dyrekcja
    normalny zakład pracy nawet ksiądz ma etat ..a jedzonko dla Babci cieniutko .. mając tyle pieniedzy Pani Dyrektor zadecydowala ..a co założymy klimatyzacje ..pomimo ogrzewania CO ..jakby sie bała otworzyc okno ...może by ktos posprawdzał i od tego zaczął gdzie te pieniadze idą czy zasadne ile z tego na jedzenie..a klimatyzacje to Pani dyrektor niech sobie w domku zamontuje za swoje pieniadze.

    Odpowiedz
  • Anna(2014-04-08 16:11) Zgłoś naruszenie 20

    Jaka emeryture mam wyplacana za 35lat pracy to powinno wystarczyc w DOS .Jak zyje sama oplaty i leki zywnosc to nikogo nie opchodzi jak zyje,ale bezdomny ktory nie pracowal musi miec i nikt g; nie rozlicza.Powinno sie przyjmowac do Domu Opieki z taka emerytura jak wyplacaja a nie scigac rodziny. Nasze emerytury wiadomo sa male nie mozna wymagac doplaty bo nby z kat.

    Odpowiedz
  • Anton(2015-01-18 01:06) Zgłoś naruszenie 20

    No i super, bomba dosłownie.
    Jestem teraz w sytuacji która jest dla mnie tragiczna - jako kawaler miałem kredyt który spłacałem rzetelnie, wziąłem ślub i po roku zaczęły się problemy z MOPSem - czytaj po 28 latach nagle odnalazła się babka od strony ojca (może raczej płodziciela bo kontakt zerwał rok po narodzinach. Żona niestety straciła prace, aktualnie choruje przewlekle i się leczy, ja nadal spłacam kredyt i płace za leczenie żony. Jest ciężko, ale wychodzę mniej więcej na zero. I od za 2 miesiące żona ma płacić za babkę 1380 zł bo o tyle przewyższa kryterium dochodowe.. a ja się pytam z czego, jak ona bezrobotna? Ja mam sie zadłużać? Ja rozumiem, nie zarabiam mało, ale jeśli zsumujemy kredyt który mam + MOPS + leki dla żony (lekarzy pomijam) + dieta jaka musi stosować to zostaje około 200 zł z czego do opłcaenia prąd, czynsz, jedzenie...
    bo przecie kwota minimum jest dla wszystkich taka sama, dla tych co mają kredyt i dla tych co do nie mają, dla tych co mieszkają w tańszych i droższych rejonach...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jaś(2014-04-08 10:16) Zgłoś naruszenie 20

    25 lat nowych rządów i okazuje się ,że na pobyt w domu starców ludzie nie mają pieniędzy. Fajnych mamy gospodarzy w tym kraju.

    Odpowiedz
  • Pyt ajnik???(2014-04-08 16:09) Zgłoś naruszenie 20

    Kasty polityczne znów kombinują jak coraz lepiej sobie żyć z podatków obywateli, którym na starość za pracę przez całe życie nawet równoważnika w emeryturze czy rencie nawet na najtańszy pokoik, a zwykle nawet i samodzielne łóżko w wieloosobowym pokoju w Państwowym Domu Pomocy Społecznej lub "Spokojnej Starości" nie wystarcza by godnie i spokojnie tam spędzić ostatnie lata życia???

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2014-04-08 10:12) Zgłoś naruszenie 20

    Bezwzględnie powinno sie pozbawiać starych ludzi majątku, możliwości leczenia na wszystkie choroby długotrwałe, oraz zębów. Odmawiać pomocy na każdym kroku. Te podatki i składki co im przez te lata potrącano, to nieporozumienie. Były tak małe, że tylko na młodych starczyło. I mamy teraz wykształcone społeczeństwo. Rozwiązania dotyczące opieki nad starymi, chorymi, wypracowanymi jasno tego dowodzą. Karać ICH za to, że o siebie nie dbali. Kiedyś to byla opieka - humanitarystyczna. A dzieci same do wszystkiego doszły, od niemowlęctwa. CBDU...

    Odpowiedz
  • KRZYSZTOF KORNATOWICZ(2014-04-08 11:54) Zgłoś naruszenie 20

    Oto przemilczane prawdy , których sprostytuowane media nie podają :
    1 - Koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej ( państwowym ) , to około 3 , 3 tyś miesięcznie . Licząc , że w małych pokoikach zaniedbanych państwowych domach pomocy umieszcza się minimum po 2 osoby , koszt z pokoiku to około 6,6 tyś zł miesięcznie .Zapytajcie tych , których ustawodawca zmusza do opieki nad swoimi niesprawnymi intelektualnie i fizycznie , bliskimi - ILE OTRZYMUJĄ OD PAŃSTWA DOTACJI , ZA WYRĘCZANIE POLSKI Z OBOWIĄZKU OPIEKI NAD UBEZPIECZONYMI , CHORYMI , NIESPRAWNYMI STARCAMI ?!!!
    2 - PROCEDURY ZWIĄZANE Z UBEZWŁASNOWOLNIENIEM + UPRAWOMOCNIENIE WYROKU , USTANOWIENIEM OPIEKUNA PRAWNEGO + UPRAWOMOCNIENIE POSTANOWIENIA , POZWOLENIEM NA UMIESZCZENIE W DPS-ie , TO OKOŁO 2 LATA . DO TEGO KOLEJNE 2 LATA NA OCZEKIWANIE NA WOLNE MIEJSCE W " DOBRYM " DOMU OPIEKI , A NIE W UMIERALNI . Razem około 4 lata trwa procedura umieszczenia ubezpieczonego staruszka w zakładzie opieki , do której ubezpieczony staruszek ma prawo , a państwo ma obowiązek go umieścić . Ani prawo , ani obowiązek spełnionymi nie są , i nie ma z tym związanych żadnych konsekwencji w stosunku do mafii politycznej !!!
    3- Państwo polskie w ostatnich kilkunastu latach nie wybudowało żadnych nowych domów opieki społecznej , natomiast w tych kilkunastu latach lawinowo rośnie liczba osób starszych z chorobami Alzheimera , do których obsługi zmusza się rodziny chorych , niszcząc opiekunom spokój i rujnując życie , ponieważ w tym dziadostwie udającym POLSKĘ , nie stać przeciętnego Kowalskiego na opłatę prywatnego Domu Opieki dla swoich seniorów .
    Sprostytuowane media przemilczają ważne kwestie związane z tym ogromnym problemem , który codziennie niszczy milionom opiekunów niesprawnych staruszków spokojny , normalny byt . Tak wyglądają te WOLNE MEDIA , kolaborujące z mafia polityczną . KRZYSZTOF KORNATOWICZ

    Odpowiedz
  • Koko(2014-04-08 11:37) Zgłoś naruszenie 10

    Było by lepiej gdyby omnipotentne i "omnikompetentne" państwo nie bało się za takie rzeczy. Można stworzyć system motywujący sektor usług do otwierania DOS-ów komercyjnych.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-04-08 14:38) Zgłoś naruszenie 10

    Za to seniorzy więcej dopłacą do gmin - a de facto do lokalnych sitw ,
    siucht i kamarylek . Czyli złodziei i pasożytów , by nie było wątpliwości .

    Odpowiedz
  • Elżbieta(2016-10-17 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Mojej mamie załatwiłam odszkodowanie za więzienia stalinowskie jej matki.Mama w tym czasie trafiła doDPS ,była rencistká .DPS zainkasowa kwotę,a teraz chc zaraz mam ubezwasnowolnic,jej zdrowiesie ani troche nie pogorszyło..Niestety,u nas odszkodowanie to nie wiadomo czemu jest dochód,a majatki wiadomo często z czego -nie!!wdodatku za walke na rzecz panstwa polskiego,takie obrzydliwe danie żeby druga reka zabrać!,jak m.in..z t reprywatyzacją-komu miala sluzyc!!!...

    Odpowiedz
  • pol anka(2014-04-08 23:52) Zgłoś naruszenie 00

    przykład do artykułu, jest osoba której dochód wynosi 3200 zł. Chcąc znaleźć opiekę i wsparcie w DPS może przeznaczyć na swój pobyt 70% swoich dochodów tj. ok. 2300 zł. Koszt DPS-u to 3000 zł. Brakujące 700 zł KIEROWNIK Mopsu zamierza ściągnąć z córki osoby, która zarabia 2500 zł, jest osoba samotną. Po zbilansowaniu osoba przebywająca w DPSie ma pełną całodzienną opiekę z noclegiem i wyżywieniem oraz 900 zł kieszonkowego, córka osoby dochód pomniejszony do kwoty 1800 zł. Życzę Ministerstwu, Paniom Posłankom, Panom Posłom wszystkiego najlepszego i spełnienia marzeń

    Odpowiedz
  • eskulap(2014-04-09 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    70% emerytury lub renty płaci pacjent wymagajacy 24-godzinnej opieki i leczenia w t.zw. ZOL (z-d Opiekunczo-leczniczy) natomiast w t.zw. DPS (bo przestał być domem opieki społecznej juz dawno) pensjonariusz oddaje całą emeryturę, dopłaca rodzina, a gdy ta nie jest w stanie-samorząd lokalny. 70% emerytury to było dawno temu, w PRL.
    Przynajmniej takie zasady obowiazuja juz dobre parę lat w woj. lubelskim.
    (Dlaczego ten artykul zawiera tyle nieścisłości-ktoś nie odrobil lekcji).

    Odpowiedz