statystyki

Kiedy dziadkowie i rodzeństwo muszą płacić alimenty na dzieci

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz04.04.2014, 07:24; Aktualizacja: 04.04.2014, 08:34

Jeśli ojciec lub matka skutecznie uchylają się od utrzymywania dziecka, są niewypłacalni lub nie żyją, obowiązek ten spada na dalszych krewnych. Z odpowiedzialnością muszą liczyć się ci, którym pozwalają na to możliwości finansowe.

Ojciec nie żyje, a w momencie śmierci nie spełniał wymogów, aby dziecko mogło otrzymać rentę rodzinną. Matka utrzymuje się z niewielkiej renty, stan zdrowia nie pozwala jej dodatkowo pracować. Z kolei rodzice zmarłego ojca prowadzą dobrze prosperującą firmę i mają duży majątek, nie chcą jednak pomagać wnukowi. Czy matka może w imieniu małoletniego wystąpić o zasądzenie alimentów od jego dziadków?


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • dziadek(2014-04-04 11:12) Zgłoś naruszenie 41

  to jest B E Z P R A W I E i R O Z B Ó J.
  Dzieci nie pytały rodziców czy chcą mieć wnuki.
  Różne lumpy robią sobie źródło utrzymania wykorzystując do tego dzieci.
  Alimenty powinno się znieść całkowicie.

  Odpowiedz
 • EWA(2014-05-28 15:53) Zgłoś naruszenie 30

  Popieram wypowiedż dziadka.Alimenciarze unikają pracy ,aby komornik nie zabierał części forsy.

  Odpowiedz
 • babcia(2016-04-09 22:08) Zgłoś naruszenie 20

  Uważam ze to absurd aby dziadkowie płacili alimenty na wnuki.Ja wychowałam 3 dzieci sama były maz nigdy złotówki nie płacił.Teraz mam płacić na wnuka gdyż mój syn nie płaci alimentów.Jestem ofiarą nieudolnego systemu ściągania alimentów.Co za kraj .

  Odpowiedz
 • Justa2(2014-05-28 12:18) Zgłoś naruszenie 21

  Za wychowanie i utrzymanie finansowe dzieci odpowiedzialni są wyłącznie ich rodzice. W przypadku, gdy dzieci z różnych powodów zostają sierotami (zgon rodziców) wychowaniem powinna zająć się rodzina. Obciążanie dziadków, rodzeństwa itd. alimentami na dzieci czy wnuków z uwagi na lenistwo i bezmyślność ich rodziców to jest ZGROZA i BEZPRAWIE !!!
  Popieram wypowiedż "dziadka" i Basi za wyjątkiem, że alimenty powinny być zniesione w stosunku do rodziny ale nie do rodziców dzieci

  Odpowiedz
 • miś(2014-04-05 21:07) Zgłoś naruszenie 10

  alimenty powinny być zniesione

  Odpowiedz
 • ula(2014-04-04 09:23) Zgłoś naruszenie 10

  a czy ja babcia mogę od byłej synowej domagać się zapłaty za wychowanie jej dzieci moich wnuków ona w czasie robiła specjalizacje nigdy nie chodziła na zwolnienia chorobowe gdy dzieci chorowały były w szpitalu tylko ja babcia byłam tym wykidajłę teraz synowa znalazła sobie innego gacha chę pozwać ją do sądu o 10 lat pracy przy jej dzieciach wtedy to robiłam dla dzieci teraz synowa była dostaje alimenty i robi łaskę że pozwoli nam dziadkom widzieć się z wnukami- co mam zrobić?

  Odpowiedz
 • lordszkot(2014-05-12 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  bzdury piszesz losiu prababcia miala by placic na prawnuki bieg i bania w sciane po za tym tylko maly odsetek ma kase a nie placi alimentów bo sa swin..iami wiec nie wszyscy do 1 wora prosze

  Odpowiedz
 • BASIA1313(2014-04-05 18:53) Zgłoś naruszenie 01

  BZDURA ŻE JAK DZIADKOWIE PROWADZĄ DOBRZE PROSPERUJĄCĄ FIRMĘ TO WÓWCZAS MOGĄ MIEĆ ZASĄDZONE ALIMENTY. PRAWDA JEST TAKA ,ŻE SĄ NAD GROBEM JEDNĄ NOGĄ BIEDĘ KLEPIĄ ,LEKI NIE WYKUPUJĄ BO NIE MA ZA CO , KAŻDA ZŁOTÓWKA SIĘ DLA NICH LICZY A SĄD ZASĄDZA NIBY TYLKO 200 ZŁ A DLA NICH TO MAJĄTEK . SŁYNNA NA CAŁĄ POLSKĘ SPRAWA JAK Z CHOROWANĄ BABCIĘ ZAMKNELI DO WIĘZIENIA BO NIE PŁACIŁA. A NIE PŁACIŁA BO NIE MIAŁA Z CZEGO , DOPIERO PO NAGŁOŚNIENIU PRZEZ MEDIA ,BABCIĘ WYPUŚCILI.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane